Energetika

Obisk predsednika NEDA priznanje dosedanjemu sodelovanju

Na obisku v Sloveniji se je mudil predsednik Japonske agencije za napredne energetske in industrijske tehnologije (NEDO) Hideo Hato.
Obisk predsednika NEDA priznanje dosedanjemu sodelovanju

Namen obiska je bila vzpostavitev sodelovanja v okviru načrtovanega demonstracijskega projekta na področju pametnih skupnosti ter dolgoročnega partnerskega sodelovanja med državama.

Kot je bilo poudarjeno na številnih srečanjih, med drugim tudi z ministrom za gospodarski razvoj in tehnologijo mag. Stankom Stepišnikom ter ministrom za infrastrukturo in prostor Samom Omerzelom, Slovenija ima znanje in tehnologije ter lahko v sodelovanju z Japonsko postane vzorčni primer dobre prakse na področju pametnih mest, tako v EU, kot tudi širše. S tem pa bo postala država, ki ne bo le sledila trendom, temveč jih bo postavljala.

Japonski gost je v pogovorih poudaril velik pomen sodelovanja slovenske strani v fazi priprave osnove študije, ki jo pripravlja Raziskovalni inštitut Hitachi. Študija je v fazi zaključevanja in od nje bo odvisna odločitev podjetja Hitachi za sodelovanje v skupnem japonsko -slovenskem demonstracijskem projektu na področju pametnih skupnosti. Slovenska stran je ob tem izrazila močno podporo in zagotovilo za sodelovanje.

Državi si želita vzpostaviti dolgotrajno sodelovanje, ki bo temeljilo na zaupanju in spoštovanju ter bo koristno za obe strani. Tovrstni projekti predstavljajo pot do še tesnejšega in boljšega sodelovanja. Kot so še poudarili slovenski sogovorniki, so pametne tehnologije ter z njimi povezani projekti prioriteta države, saj bo na ta način moč doseči pozitivne učinke za slovensko gospodarstvo ter izpolniti cilj, da Slovenija čim prej postane pametna družba.

Obisk japonske delegacije je pripravila agencija SPIRIT, ki ima z NEDO že vzpostavljeno tesno sodelovanje na področju naprednih energetskih in industrijskih tehnologij.

Sogovorniki so sklenili, da bo agencija SPIRIT v sodelovanju z ministrstvoma poiskala nekaj potencialnih projektov in se nato z japonsko stranjo odločila, kateri je najprimernejši za izvedbo demonstracijskega projekta v Sloveniji. Slovenija Japonsko vidi kot pomembnega strateškega partnerja za dolgoročno sodelovanje, obisk pa potrjuje, da obstajajo interesi za sodelovanje na obeh straneh. Hkrati tako pomemben obisk pomeni tudi priznanje dosedanjemu uspešnemu sodelovanju med državama. (pb)

Polona Bahun
O avtorju