Dokument je del trdne zaveze EU, da bo dosegla cilje trajnostnega razvoja ZN, vključno s Pariškim sporazumom o podnebnih spremembah.
V okviru razprave o prihodnosti Evrope, ki se je začela z belo knjigo Evropske komisije s 1. marca 2017, je le-ta objavila dokument za razpravo o trajnostni Evropi do leta 2030. Dokument je bil napovedan kot nadaljevanje govora o stanju v EU predsednika Jean-Clauda Junckerja iz leta 2017 in je del trdne zaveze EU, da bo dosegla cilje trajnostnega razvoja Združenih narodov (ZN), vključno s Pariškim sporazumom o podnebnih spremembah.
Dokument vsebuje pregled izzivov za Evropo v vsej njihovi raznolikosti ter predstavlja ponazoritvene scenarije za prihodnost. Usmerjati skuša razpravo o tem, kako bi lahko te cilje čim bolje dosegli in kako bi lahko EU do leta 2030 k njim čim bolj prispevala. Na podlagi dosežkov zadnjih let je poudarek scenarijev predvsem, da se ne smemo ustaviti, če naj bi EU in svet zagotovila trajnostno prihodnost za dobrobit državljanov.
EU je v zadnjih letih prevzela vodilno vlogo na področju trajnostnega razvoja. Ima najvišje socialne in okoljske standarde, podpira Pariški sporazum o podnebnih spremembah in inovativne zamisli, kot je krožno gospodarstvo. Komisija pod vodstvom Jean-Clauda Junckerja prednostne naloge trajnostnega razvoja že od začetka mandata vključuje v vse svoje politike.
V tem dokumentu za razpravo je poudarek na ključnih temeljih politike za trajnostni prehod. Med njimi so: preiti z linearnega na krožno gospodarstvo, popraviti neravnovesja v našem prehranskem sistemu, omogočiti, da bodo naša energija, stavbe in mobilnost primerne za prihodnost ter poskrbeti, da bo ta prehod pravičen in bo vključeval vse. Veliko pozornosti je v dokumentu posvečene tudi horizontalnim dejavnikom, ki morajo biti podlaga za trajnostni prehod. Mednje spadajo izobraževanje, znanost, tehnologija, raziskave, inovacije in digitalizacija, financiranje, cene, davki in konkurenca, odgovorno vodenje poslov, družbena odgovornost podjetij in novi poslovni modeli, odprta trgovina, ki temelji na pravilih, ter zagotavljanje upravljanja in skladnosti politik na vseh ravneh. V zaključku dokumenta je izpostavljen velik pomen trajnostnega prehoda na svetovni ravni, saj bodo politike EU le malo zalegle, če bodo drugi na planetu ravnali nasprotno.
Kot že omenjeno, so v tem dokumentu predstavljeni trije scenariji, ki naj bi spodbudili razpravo o tem, kako doseči cilje trajnostnega razvoja v EU. Scenariji so ponazoritveni in nudijo različne zamisli in spodbude za razpravo in razmišljanje. Končni izid bo predvidoma kombinacija nekaterih elementov iz vseh treh. Kot prvi scenarij je navedena krovna strategija EU za cilje trajnostnega razvoja, ki bi usmerjala ukrepe EU in držav članic. Po drugem scenariju bi komisija stalno vključevala cilje trajnostnega razvoja v vse ustrezne politike EU, ne bi pa terjala ukrepov od držav članic. Tretji scenarij pa daje več poudarka zunanjemu delovanju ter združitvi sedanjih visokih ciljev glede trajnosti na ravni EU.
Dokumentu za razpravo so priloženi tudi podroben sklop prilog s pregledom uspešnosti in nedavnih ukrepov, ki jih je EU sprejela v zvezi s cilji trajnostnega razvoja ter prispevek več deležniške platforme EU na visoki ravni. Platforma ima pomembno vlogo pri nadaljnjih ukrepih in izmenjavi dobrih praks pri doseganju ciljev trajnostnega razvoja.