Slovenija se je med 125 državami sveta uvrstila na visoko 12 mesto, kar je mesto višje kot leto prej.
Svetovni energetski svet (World Energy Council) je te dni objavil tako imenovani Indeks svetovne energetske trileme za leto 2016, s katerim ocenjuje energetiko in energetsko politiko posameznih regij oziroma 125 držav po svetu. Svetovni energetski svet za izračun omenjenega indeksa obravnava tri ključne dimenzije, in sicer energetsko varnost oziroma zanesljivost oskrbe, energetski enakopravnosti, to je dostopnost do energetske oskrbe in okoljsko trajnost.
Slovenija se je po teh ključnih kriterijih v zadnji analizi uvrstila na 12 mesto, kar je eno mesto višje kot leta 2015, in dosegla oceno AAB. Povedano drugače, ocenjevalci so kot naš najmočnejši adut ocenili zanesljivost oskrbe, pri čemer smo se po tem kriteriju uvrstili na drugo mesto, kot najšibkejšo točko pa označili okoljsko trajnost (uvrstitev na 44 mesto).
Kot ključne dejavnike, ki v Sloveniji prispevajo k pozitivnem premiku avtorji analize navajajo sprejem energetske zakonodaje, s katero smo zagotovili večjo konkurenčnost na trgu z električno energijo in plinom in spodbudili naložbe v obnovljive vire ter okrepili ukrepe za povečanje energetske učinkovitosti. Nadalje naj bi pozitiven premik dosegli tudi z nadaljevanjem izgradnje hidroelektrarn, s čimer se bo povečal delež uporabe obnovljivih virov energije v energetski mešanici. K dobri oceni na področju zagotavljanja varnosti energetske oskrbe pa so veliko prispevali tudi načrtovani projekti družbe ELES, predvsem projekt izgradnje meddržavnega daljnovoda Cirkovce-Pince oziroma povezava z Madžarsko, ki bo imela pozitiven vpliv na regionalni energetski trg, in projekt s področja uvajanja pametnih omrežij SINCRO.GRID, ki ga Eles pelje skupaj s hrvaškim sistemskim operaterjem.
Za izboljšanje kazalcev na področju okoljske trajnosti pa nam avtorji analize priporočajo dodatne naložbe v povečanje energetske učinkovitosti, zlasti v povezavi s stavbami (izolacija ovojev stavb, zamenjava oken in ogrevalnih sistemov) in spodbudami za večjo uporabo obnovljivih virov pri energetski oskrbi stavb. Zanimivo je še, da med največjimi ovirami za izboljšanje obstoječega stanja navajajo tudi obstoječo okoljsko zakonodajo in zamudno pridobivanje vseh potrebnih dovoljenj. Podrobnejšo analizo si lahko preberete tukaj.