Energetika

Objavljeno končno poročilo o poteku javnih razprav o NEP

Ministrstvo za gospodarstvo je februarja objavilo poročilo o javni obravnavi NEP in v njem tudi priporočila kako naprej.
Objavljeno končno poročilo o poteku javnih razprav o NEP
Kot je znano, se je uradna obravnava predloga Nacionalnega energetskega programa do leta 2030 začela 10. junija lani in je trajala štiri mesece, pri čemer je bilo s strani ministrstva v tem času  izvedenih okrog dvajset predstavitev Predloga NEP, od tega 7 za najširšo javnost, ki so jih za razpravo o NEP pripravile različne organizacije. Odziv javnosti je bil zelo velik, saj je ministrstvo prejelo več kot dvainpetdeset pisnih pripomb, predlogov za spremembe in dopolnitve in stališč do obeh obravnavanih dokumentov: trinajst iz okoljskih nevladnih organizacij, dvanajst drugih neprofitnih in raziskovalnih institucij, štirinajst iz energetskih podjetij, šest interesnih združenj, dveh svetov regij in ene občine ter osmih posameznikov. Hkrati z javno obravnavo NEP je potekalo tudi čezmejno posvetovanje s sosednjimi in zainteresiranimi državami, saj gre za obvezno sestavino postopka celovite presoje vplivov na okolje. Vse pripombe, ugotovitve in odgovore na zastavljena vprašanja različnih zainteresiranih skupin je ministrstvo zdaj zbralo v obsežnem poročilu o javni obravnavi NEP, ki ga je pred kratkim objavilo tudi na svoji spletni strani. Pripravljalci poročila so med drugim v njem zapisali tudi nekaj priporočil, ki naj bi v nadaljnjih postopkih sprejemanja tega ključnega energetskega dokumenta prispevali k sprejemu čim boljših rešitev. Tako bi po njihovem mnenju bilo treba v dopolnjenem NEP sprejeti tudi nekaj ključnih strateških odločitev, kot so denimo zgraditev HE na srednji Savi na celotnem odseku, torej tudi od Medvod do Jevnice, potrditev nadaljnjega izkoriščanja energetske lokacije v Trbovljah, odločitev o podaljšanju življenjske dobe NEK do leta 2043 in tudi glede nadaljnje prihodnosti JEK 2 ter izbira enega izmed scenarijev, ki vključujejo TEŠ 6, saj ta postaja vse bolj dejstvo. Celotno poročilo je sicer na voljo na naslovu
http://www.mg.gov.si/si/zakonodaja_in_dokumenti/energetika/pomembni_dokumenti/nacionalni_energetski_program_za_obdobje_do_leta_2030/. (bj)
Brane Janjič
O avtorju