Energetika

Obnovili razsvetljavo v HE Medvode in HE Moste

Savske elektrarne Ljubljana (SEL) zmanjšale svetlobno onesnaževanje elektrarn.
Obnovili razsvetljavo v HE Medvode in HE Moste

Skupna instalirana moč svetilk na HE Medvode se je s 7,46 kW z obnovo zmanjšala na 2,92 kW ter na HE Moste z 9,47 kW na 1,77 kW. S tem so v Savskih elektrarnah Ljubljana (SEL), računano samo za zamenjane svetilke, dosegli na HE Medvode zmanjšanje porabe električne energije za 76 odstotkov, na HE Moste pa za 86 odstotkov. 

Omenjeni primer dobre prakse sta predstavila Blaž Pišek, vodja službe za razvoj v SEL, ter Andrej Mohar iz društva Temno nebo Slovenije. V Savskih elektrarnah so postopoma več let obnavljali zunanjo razsvetljavo njihovih objektov. Glede na pogoje Uredbe o mejnih vrednostih svetlobnega onesnaževanja okolja so v letu 2011 izvedli meritve in izdelali načrte razsvetljave za vse njihove lokacije. 

Postopoma so začeli s prilagoditvijo oz. zamenjavo svetil. Nazadnje so zunanjo razsvetljavo obnovili na elektrarnah HE Moste in HE Medvode. To obnovo so v letu 2015 glede na uveljavljen standard ravnanja z okoljem ISO 14001 začrtali kot okoljski program. Za izvedbo programa so s poslovnim načrtom namenili 40.000 evrov. 

SEL k izvedbi projekta pritegnile Temno nebo Slovenije 

Ker je bil poudarek predvsem na okoljski izboljšavi stanja, so SEL k izvedbi tega projekta pritegnile zunanjega izvajalca društvo Temno nebo Slovenije. Omenjeno društvo se je uspešno izkazalo v evropskem projektu LIFE+ Življenje ponoči, kjer so spremljali odzive nočno aktivnih živali na različne spektre in intenzitete svetlobe. 

Pri projektu v SEL je omenjeno društvo izvedlo meritve obstoječega stanja, projektiranje zunanje razsvetljave ter tudi meritve po rekonstrukciji razsvetljave. S projektno dokumentacijo so predvideli preprečitev sevanja v nebo, uporabo boljših oziroma bolj učinkovitih svetil v tehnologiji LED z barvno temperaturo svetlobe do največ 3000 K ter redukcijo v nočnem času. 

Po zbiranju ponudb v letu 2016 so SEL podpisale pogodbo z Elektronabavo iz Ljubljane, ki je poleg ustreznih svetilk dobavila tudi ves potreben pribor. Montažo, vključno s postavitvijo novih kandelabrov na lokaciji HE Medvode, so opravili vzdrževalci SEL. Investicijo so konec minulega leta uspešno zaključili,   končna vrednost projekta pa je bila 35.443 evrov, kar je manj, kot so sprva načrtovali. 

Kot sta pojasnila sogovornika, so pri planiranju razsvetljave namenoma močno zmanjšali ravni osvetlitve, da bi dosegli čim boljšo vidnost. Nizke ravni osvetljenosti omogočajo prilagoditev očesa na temo. S tem so omogočili, da zaposleni dobro vidijo temna območja v okolici elektrarne, ki jih seveda ni mogoče, pa tudi ni potrebno osvetliti (jezero in naravno okolje – gozd). 

Barvna temperatura svetilk 3000 K manj blešči, poleg tega omogoča boljšo prilagoditev na temo kot višje barvne temperature. Svetilke s 3000 K tudi približno za pol manj svetlobno onesnažujejo okolje kot svetilke s 4000 K, saj imajo manj modre barve, ki je okoljsko zelo problematična. 

Zmanjšali bleščanje in omogočili boljšo prilagoditev na temo 

»Pri projektiranju smo pri nekaterih svetilkah zahtevali samo desetodstotni izsev glede na maksimalno možnega. S tem smo močno zmanjšali bleščanje in omogočili boljšo prilagoditev očesa na temo. Hoja pod takšnimi svetilkami je prijetnejša. Posledica tega ukrepa je, da se svetilke zelo malo grejejo, življenjska doba LED modula pa se bo verjetno nekajkrat povečala. S tem dosegamo cilje trajnostne rabe in maksimalno dolge življenjske dobe izdelkov. Nižja barvna temperatura svetil in nižje ravni osvetlitve tudi manj privlačijo žuželke, ki jih je še posebej veliko v okolici hidroelektrarn. Nočno aktivne žuželke so tudi opraševalci in nenadomestljiv vir v živalski prehranski verigi, zato je skrb za ekosistem v okolici hidroelektrarn še toliko pomembnejša,« sta povedala sogovornika. 

Če bi danes rekonstruirali razsvetljavo, bi se po njunih besedah verjetno odločili za okoljsko najbolj ustrezne amber (oranžne) LED svetilke z barvno temperaturo 1800 K, ki jih danes ponuja že več slovenskih dobaviteljev, žal pa jih še ni bilo na voljo v začetku tega projekta. Ne glede na to pa so dosegli, da elektrarni po rekonstrukciji razsvetljave sodita med najbolj okoljsko ustrezne tovrstne objekte v slovenskem prostoru. 

Na 1. grafu: Osvetljena pregrada na HE Moste. Svetlosti so preverili s kamero - merilnikom svetlosti EcoCandela. 

Na 2. grafu: HE Medvode pred sanacijo. Pred rekonstrukcijo in po rekonstrukciji so vsak meter poti na območju hidroelektrarn izmerili z natančnim luksmetrom in napravo GPS (izdelek NightScan), podatki pa so bili na voljo projektantu pri pripravi in na koncu pri preverjanju rezultatov projekta.