ELES je objavil sporočilo za javnost, v katerem pojasnjuje, da so skrbi glede zanesljivosti slovenskega elektroenergetskega sistema (EES) zaradi načrtovanega zmanjšanja ali morebitnega izklopa Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ) 6 neupravičene, saj so že izvedli podrobno analizo, ki potrjuje, da bo elektroenergetski sistem Slovenije ostal zanesljiv in stabilen tudi brez delovanja TEŠ 6.
Obsežna analiza: sistem brez TEŠ 6 je stabilen
ELES je v septembru opravil temeljito analizo obratovanja slovenskega elektroenergetskega sistema brez proizvodnje iz TEŠ 6. Rezultati so pokazali, da zanesljivost elektroenergetskega sistema ne bo ogrožena, če TEŠ 6 ne bo obratoval. Analizo so posredovali tudi državnim organom, pristojnemu ministrstvu in Državnemu zboru. Kljub zmanjšani proizvodnji iz TEŠ 6 bi bile v primeru potrebe v sistemu zagotovljene zadostne količine električne energije, saj ima Slovenija na voljo ustrezne zmogljivosti za uvoz električne energije. Podatki kažejo, da je Slovenija v preteklem letu električno energijo uvažala v 63,4 odstotkih časa, pri čemer je najvišji zabeleženi uvoz znašal 1305 MW, kar zadostuje za običajno povpraševanje v državi, ki se giblje med 1600 in 2100 MW. Če TEŠ letos ne bi obratoval, bi se uvoz povečal na 88,4 odstotka časa, najvišji uvoz pa bi znašal 1579 MW. Uvozne zmogljivosti Slovenije so dovolj visoke, saj so trikrat večje od konične porabe. To pomeni, da v nobenem primeru ne bo ogrožena zanesljivost oskrbe z električno energijo, saj se pomanjkljaj lahko kadarkoli nadomesti z uvozom.
Aktivacija razpoložljivih rezervnih zmogljivosti v kriznih razmerah
V primeru nepredvidenih težav s preskrbo ali kriznih razmer ima Slovenija na voljo dodatne rezerve, saj lahko aktivira mirujoče, vendar razpoložljive plinske elektrarne. ELES zagotavlja, da je sistem pripravljen tudi na te izredne situacije, kar dodatno utrjuje zaupanje v stabilnost elektroenergetskega sistema. Pomemben vidik stabilnosti elektroenergetskega sistema je tudi zagotavljanje sistemskih storitev, kot sta sekundarna regulacija in jalova moč, potrebna za regulacijo napetosti. TEŠ 6 trenutno sodeluje pri teh storitvah in jih bo še naprej zagotavljal tudi ob spremenjenem režimu obratovanja. V kolikor bi TEŠ popolnoma izstopil iz sistema, bi se te storitve prerazporedile na druge vire in ponudnike, ELES pa bi napetostne profile v sistemu obvladoval z lastnimi kompenzacijskimi napravami, ki so jih v podjetju vgradili v zadnjih letih.
Zanesljiva energetska prihodnost Slovenije
ELES z analizami in načrti za stabilnost sistema potrjuje, da ima Slovenija vzpostavljen robusten elektroenergetski sistem, pripravljen na morebitne spremembe in izzive. Kljub zmanjšani proizvodnji iz TEŠ 6 bo slovenski EES še naprej stabilen, varen in pripravljen na prihodnje potrebe, ki jih prinaša razvoj v energetiki.