Energetika

Odmevna svetovna konferenca CIRED v Lyonu

Nedavna 23. svetovna konferenca distributerjev električne energije (CIRED) v Lyonu v Franciji je bila izjemna v marsikaterem pogledu.
Odmevna svetovna konferenca CIRED v Lyonu

Konferenca CIRED je bila rekordna tako po visoki zastopanosti elektrodistributerjev z vsega sveta, kakor tudi glede predstavljenih eksponatov na izjemno obsežnih razstavnih prostorih, je po dogodku med drugim povedal predsednik Slovenskega združenja elektroenergetikov CIGRÉ-CIRED mag. Krešimir Bakič

Distribucijski sistemi postajajo čedalje bolj kompleksni z več in več elektrarnami, še zlasti z obnovljivimi viri energije, ki so priključeni na omrežje, kar zahteva nove tehnologije in inovacije. Konference v Lyonu se je udeležilo rekordnih 1280 strokovnjakov iz 64 držav in 550 predstavnikov različnih podjetij na razstavnem prostoru.  

Na 23. konferenci CIRED je bilo sprejetih in objavljenih okrog 900 referatov, ki so bili obdelani v šestih študijskih skupinah, posterjih, panelih ter na 12-ih omizjih. Na začetku konference se je predstavil Lyon kot evropsko vodilno mesto na področju učinkovite energetske politike in pametnih omrežjih.  

Na konferenci CIRED tudi o problematiki OVE  

V okviru posameznih panelov so bili na konferenci predstavljeni pomembnejši tematski sklopi, med njimi še zlasti obratovanje elektroenergetskih distribucijskih sistemov, problematika v omrežjih zaradi vključevanja obnovljivih virov energije (npr. težave z nastavitvami zaščit) in druge pomembne teme.  Strokovnjaki iz številnih držav so si izmenjali njihove izkušnje, predstavniki velikih svetovnih družb, še zlasti iz Kitajske, Japonske, Evrope in ZDA, pa so predstavili sodobne tehnologije, s katerimi se obvladujejo omenjeni problemi v elektroenergetskih distribucijskih sistemih. Ena od sodobnih zaščit v omrežjih so tudi sinhronski kompenzatorji, ki so jih začeli vgrajevati v Italiji.  

Predsednik uprave francoske distribucije (ERDF) Philippe Monloubou je postavil distribucijo v osrčje celotne energetske preobrazbe in s tem poudaril potrebe po novih znanjih, tehnologijah in inovacijah v distribuciji. Francozi so predstavili hitro rastočo digitalizacijo storitev v njihovem distribucijskem sistemu. Japonci so prav tako pokazali izjemne razvojne razsežnosti njihove distribucije in pametnih omrežjih. Očitno je, da se v svetu odvija tekmovanje med distribucijami na področju uvajanja novih tehnologij. To je verjetno tudi glavni razlog za čedalje več udeleženih inženirjev na konferencah CIRED iz podjetij, ki ne želijo zaostajati v razvoju.  

Slovenija prvič s predstavnikom v mednarodni CIRED   

Za nas je bilo pomembno tudi dejstvo, kot je dejal mag. Bakič, da je Slovenija prvič dobila predstavnika v najvišjem organu vodenja mednarodnega CIRED-a (Directing Committee). Slovenski nacionalni komite CIRED bo predstavljal dr. Zvonko Toroš iz Elektro Primorske.  

Poleg tega je predsednik slovenske CIGRÉ-CIRED še povedal, da je bilo iz Slovenije na omenjeno konferenco sprejetih 6 referatov. Med njimi je bil eden namenjen za ustno predstavitev na glavni seji, in sicer referat Matjaža Keršnika iz Elektro Ljubljane o žledni ujmi v Sloveniji in sanaciji omrežja, ki ga je v njegovem imenu predstavil mag. Bakič; ostali referati pa so bili namenjeni posterski predstavitvi. Veliko zanimanje udeležencev konference je požel tudi referat Petra Čeferina iz Smart Coma.  

Obsežno področje delovanja CIGRÉ in CIRED  

Ob tem še nekaj besed o dveh tako velikih organizacijah, kot sta CIGRÉ in CIRED, da bi lažje razumeli njuno vlogo, in sicer po podatkih iz Slovenskega združenja elektroenergetikov CIGRÉ in CIRED.   

CIGRÉ je kratica za Mednarodni svet za velike elektroenergetske sisteme  (Conseil Internationale des Grands Réseaux Électriques). Gre za mednarodno nevladno in neprofitno združenje za velike elektroenergetske sisteme s sedežem v Parizu. Ustanovljeno je bilo leta 1921 v Parizu kot eno od prvih mednarodnih sinergijskih združenj s ciljem reševanja številnih problemov takrat hitro rastoče elektrifikacije sveta.  

Cilj delovanja organizacije CIGRÉ je razvoj tehniških znanj, izmenjava izkušenj in informacij med strokovnjaki, ki delujejo na področju visokonapetostnega elektroenergetskega sistema. Na področju razvoja opreme ter delovanja, razvoja in vzdrževanja elektroenergetskih sistemov igrajo usmeritve CIGRÉ pomembno vlogo.    

Področje dela, ki ga pokriva CIGRÉ, obsega na eni strani tehnologijo, ki tvori električni del elektrarn glede proizvajalcev električne energije, nadzemnih vodov, izoliranih kablov, transformatorskih postaj, ter na drugi strani razvoj distribucijskih, prenosnih in interkonektivnih sistemov, kamor sodijo zaščita, vplivi na okolico, telekomunikacije in daljinsko vodenje, razvoj, obratovanje in vzdrževanje elektroenergetskih sistemov.

Mednarodni kongres za distribucijske EES

CIRED je kratica za Mednarodni kongres za distribucijske elektroenergetske sisteme (Congrès International des Réseaux Electriques de Distribution). Gre za mednarodni forum profesionalnih distributerjev električne energije. Vsaki dve leti sklicuje mednarodne konference. Ustanovitelj CIRED-a je združenje diplomiranih inženirjev Elektroinštituta Montefiore z Univerze v Lèige-u in britansko združenje elektroinženirjev (prej IEE, sedaj IET). Prva konferenca je bila leta 1971, z udeležbo iz 29 držav. Slovenija, ki jo predstavlja Slovensko združenje elektroenergetikov je postala pridruženi član tega uglednega mednarodnega združenja distributerjev leta 1999.

Tehnični program CIRED se izvaja v okviru posameznih študijskih komitejev, med katerimi omenimo: Omrežne komponente distribucijskih omrežij, Kakovost električne energije in EMC, Obratovanje, vodenje in zaščita distribucijskih omrežij, Razpršeni viri in upravljanje z električno energijo, Načrtovanje distribucijskega omrežja, Trženje in vplivi regulacije na distribucijska omrežja.

Miro Jakomin

Video vsebina