Energetika

Odprli še drugi del muzeja elektroprenosa

V Laškem so danes predstavili dopolnjeno zbirko dragocenih eksponatov s področja elektroprenosne dejavnosti.
Odprli še drugi del muzeja elektroprenosa

Idejni vodja muzejske zbirke mag. Srečko Lesjak, vodja službe za pripravo gradenj in za soglasja Miran Marinšek (oba iz Elesovega sektorja za prenosno omrežje) ter župan Laškega Franc Zdolšek so danes slovesno odprli še drugi del muzeja elektroprenosa Fala-Laško. Srečanja se je udeležilo lepo število gostov iz elektroenergetskih in občinskih krogov, ki so si po otvoritvi z zanimanjem ogledali raznovrstne eksponate. Nad nekaterimi so bili še posebej navdušeni. 

Prava paša za oči

Obstoječi muzej, ki je v prvem delu odprt od leta 2004, je v drugem delu razširjen z agregatom TE Podljubelj pri Tržiču. Slednji je edinstveni primerek iz leta 1903, ki tehta kar 27 ton.

V drugem delu muzeja elektroprenosa Fala-Laško, ki je v lasti Elesa, sistemskega operaterja prenosnega omrežja, so z animacijo prikazani tudi pridobivanje, prenos in distribucija električne energije od proizvajalca do potrošnika. Prav tako je na ogled postavljena daljnovodna oprema in oprema iz razdelilnih transformatorskih postaj.

V nekdanjem komandnem in relejnem prostoru so razstavljeni še računalniški elementi, laboratorijski pripomočki iz Elektroinštituta Milan Vidmar, relejne zaščite, merilni instrumenti, električni števci in nekdanja komandna plošča. Poleg tega je tu še cela vrsta elementov, ki so jih in jih še vedno uporablja Eles pri svojem delu sistemskega operaterja prenosnega omrežja Republike Slovenije.

Mag. Lesjak je pri predstavitvi delovanja nekaterih elektroenergetskih naprav poskrbel tudi za zanimive avdiovizualne učinke, ki občutljivejše obiskovalce najprej prestrašijo, nato pa zagotovo spravijo v smeh. Veselo razpoloženje in dobro energijo pa v muzejskem okolju spodbujajo tudi drugi čari, od katerih se oči zlepa ne odlepijo.    

Laško ima zelo bogato elektro zgodovino

V zdravilišču Laško je bila leta 1885 zgrajena prva naprava za proizvodnjo elektrike na vodni pogon v Sloveniji, prva žarnica je v Laškem zasvetila že šest let po Edisonovem odkritju žarnice. Leta 1924 pa je podjetje Fala, d. d., zgradilo 77 kilometrov dolg 80 kV daljnovod od HE Fala do razdelilne transformatorske postaje 80/35 kV Laško in naprej 35 kV daljnovod od RTP Laško do TE Trbovlje, kar je pomenilo začetek razvoja elektroprenosne dejavnosti v Sloveniji. Prav po tem daljnovodu je dobil muzej elektroprenosa tudi svoje ime.

Čeprav se tehniška dediščina prenosne dejavnosti v preteklosti ni načrtno zbirala, se je na srečo skozi desetletja pri posameznikih ohranil marsikateri starodavni eksponat, ki ohranja spomine na razvoj prenosne dejavnosti v Sloveniji. Ob 80-letnici prenosne dejavnosti so leta 2004 v RTP Laško odprli muzej elektroprenosa Fala-Laško, odslej pa je, kot že rečeno za javnost odprt še drugi del muzeja, in sicer od ponedeljka do petka, od 8. do 15. ure. (mj)