Energetika

Odvisnost od fosilnih goriv v EU v letu 2022 rahlo navzgor

Fosilna goriva so v Evropski uniji s 70,9 odstotki leta 2022 še vedno močno prevladovala na področju oskrbe z energijo, ugotavlja Eurostat. Kljub temu se delež fosilnih goriv ob porastu obnovljivih virov energije z leti zmanjšuje.

Odvisnost od fosilnih goriv v EU v letu 2022 rahlo navzgor

Delež fosilnih goriv v oskrbi z energijo je leta 2022 znašal 70,9 odstotka je lani v primerjavi z letom 2021 sicer zrasel za odstotek, vendar pa je v zadnjih desetletjih opazen trend zmanjševanja – v primerjavi z letom 1990 je namreč delež fosilnih goriv padel za 11,5 odstotka, ugotavljajo pri evropski agenciji Eurostat.

Ob tem so med evropskimi državami znatne razlike v deležu fosilnih goriv. Najvišje deleže imajo Malta, kjer delež fosilnih goriv znaša približno 95 odstotkov, več kot 80-odstotni delež pa imajo še Ciper, Nizozemska, Irska, Poljska, Grčija, na fosilna goriva pa se v veliki meri s približno 80 odstotki zanaša tudi Nemčija.

Na drugi strani pa so na Švedskem fosilna goriva predstavljajo le dobrih 30 odstotkov, manj kot 40-odstotni delež zajemajo tudi na Finskem. Med 50 in 60 odstotki se nahajajo še Francija, Latvija in Danska, malenkost nad 60 odstotki pa je že Slovenija. Delež fosilnih goriv se v večini evropskih držav sicer giba med 50 in 80 odstotki.

Kot še ugotavljajo, je bilo leto 2022 na področju energetike izjemno. Zaznamovale so ga sprostitev omejitev po pandemiji Covid-19, invazija Rusije na Ukrajino in visoka rast cen energentov.

Podrobnejše statistike za leto 2022, ki so jih objavili na portalu Eurostat, so na voljo na TEJ POVEZAVI.  

Katarina Prelesnik
O avtorju