Energetika

Okolje, energetika in transport v številkah

Najnovejša brošura slovenskega statističnega urada med drugim prinaša vrsto zanimivih energetskih primerjav.
Okolje, energetika in transport v številkah
Statistični urad Republike Slovenije je konec minulega leta izdal drugo publikacijo iz vrste okoljskih brošur, v kateri so strnjeni osnovni podatki in informacije s področja okolja,energetike in transporta. Gre za tri ključna področja, ki so soodvisno povezana. Poglavje o energetiki prinaša osnovne podatke o proizvodnji primarne energije v evropskih državah in Sloveniji, proizvodnji električne energije, končni porabi energije po posameznih sektorjih in energetskih virih, strukturi in cenah električne energije ter deležu obnovljivih virov energije. V brošuri lahko tako med drugim denimo preberemo, da se skupna proizvodnja energije v Sloveniji povečuje, pri čemer je tudi v letu 2010 največji delež, in sicer več kot 39-odstotni, prispevala jedrska energija. Zanimiv je tudi podatek, da je bilo leta 2010 v Sloveniji porabljenih okoli pet milijonov toe energije  ali skoraj 3 odstotke več kot leta 2009 in okoli 11 odstotkov več kot leta 2000. Pri tem je bilo v letu 2010 največ energije porabljene v prometu, skoraj 37 odstotkov, po približno četrtino v predelovalni industriji in gradbeništvu  ter gospodinjstvih, preostanek pa v drugih sektorjih. V strukturi porabe energije so skoraj polovico prispevali nafta in i izdelki iz nafte, 20 odstotkov je odpadlo na električno energijo, 14 odstotkov na zemeljski plin, 12 na obnovljive vire energije, štiri odstotke na toplotno energijo in odstotek na trdna goriva.
In kaj pravi statistika o gibanju cen električne energije? Cene električne energije so se med letoma 2007 in 2011 večinoma povečevale, pri čemer se je cena električne energije za gospodinjstva  v tem obdobju  povečala za 29 odstotkov, cena za industrijo pa za skoraj 9 odstotkov. Pri tem je bila cena električne energije za gospodinjstva v Sloveniji v obdobju od 2. polletja 2007 do 1. polletja 2011 večinoma višja od cene električne energije za industrijo, ki je bila višja le v 2. polletju leta 2008. Najdražjo električno energijo naj bi sicer po zadnjih uradnih podatkih plačevala gospodinjstva na Danskem, najnižjo pa prebivalci Bolgarije, kjer imajo tudi najnižjo ceno elektrike za industrijske porabnike, medtem ko je ta med evropskimi državami najvišja na Cipru.
V Sloveniji je cena električne energije za industrijo v 2. polletju 2010 znašala 95 odstotkov povprečne evropske cene, cena električne energije za gospodinjstva pa je dosegla 83  odstotkov povprečja EU-27. Več številk in primerjav z drugimi evropskimi državami oziroma celotno publikacijo si lahko ogledate na www.stat.si. (bj)
Brane Janjič
O avtorju