Ministri za okolje EU so se sestali na zadnjem letošnjem zasedanju, ki je bilo hkrati tudi zadnje zasedanje v času slovaškega predsedovanja Svetu EU.
Ministri, med njimi tudi slovenska ministrica za okolje Irena Majcen, so med drugim razpravljali o napredku pogajanj v zvezi s pregledom direktive o trgovanju z emisijami toplogrednih plinov v EU (EU ETS). Poleg tega so se seznanili še s stanjem pogajanj glede predlogov uredbe o zmanjšanju EU emisij v sektorjih izven EU ETS sheme do 2030 in uredbe o vključitvi sektorja rabe tal, spremembe rabe tal in gozdarstva v EU podnebno politiko do 2030. Predsedstvo je tudi poročalo o petih pomembnejših mednarodnih okoljskih dogodkih, od katerih sta dva potekala v Sloveniji.
Slovaško predsedstvo si je v zvezi s spremembo direktive o trgovanju z emisijami toplogrednih plinov v EU (EU ETS) prizadevalo doseči dogovor o splošnem pristopu in je v zadnjih mesecih naredilo pomemben napredek pri obravnavi tega politično občutljivega zakonodajnega predloga.
Kljub temu je bil razkorak med tistimi državami članicami, ki so želele okrepiti delovanje EU ETS ter v predlog vnesti jasne signale v smeri krepitve cene ogljika, ter tistimi, ki so manj naklonjene temu, da bi se cena ogljika dvignila, prevelike. Pomembno vprašanje, kjer se stališča še vedno razhajajo, je tudi financiranje podnebnih ukrepov v okviru ETS, predvsem sklad, ki naj bi sredstva usmerjal v najmanj razvite države članice EU. Zaradi navedenega je bilo na tokratnem svetu predstavljeno le poročilo o napredku.
Slovenija je v dosedanji razpravi zagovarjala rešitve, ki so skladne s sklepi Evropskega sveta iz leta 2014 ter, ki bodo dolgoročno okrepile sistem EU ETS kot najpomembnejši stroškovno učinkovit način prehoda v nizkoogljično gospodarstvo ter obenem ščitile konkurenčnost evropskega gospodarstva v luči manj ambicioznih podnebnih prizadevanj tretjih držav.
Komisija je ministrom ob koncu zasedanja predstavila še Sveženj o čisti energiji za Evropejce, ki ga je sprejela v novembru ter naslednje korake za trajnostno prihodnost Evrope: evropsko ukrepanje za trajnost.