Energetika

Osem poslovnih idej s področja URE in OVE

Ecofunding dogodek opozoril na premalo poudarjen in financiran energetski sektor v Sloveniji.
Osem poslovnih idej s področja URE in OVE

V okviru projekta Ecofunding, ki ga v Sloveniji izvaja Inštitut Jožef Stefan – Center za energetsko učinkovitost, se je 9. decembra osem inovatorjev predstavilo investitorjem v tvegani kapital v Sloveniji. Poslovne ideje s področja OVE in URE malih in srednje velikih slovenskih podjetij (MSP) so slovenski investitorji pozdravili in nekaterim obljubili nadaljnje pogovore. Ob tem so predstavniki DTK Murke, STH Ventures, Meta Ingeniuma, Silicon Gardens in Taxgroupa na okrogli mizi poudarili pomen energetskega sektorja, ki bi bil lahko dobra poslovna priložnost za Slovenijo. Predstavniki vladnih institucij pa so ob zaključku dogodka predstavili investicijske možnosti v Sloveniji in poudarili pomen tovrstnih dogodkov za pozitivne spodbude in morebitne realizacije poslovnih idej s področja OVE in URE.

 

Finančna vrzel v zelenem sektorju

Center za energetsko učinkovitost (CEU) Inštituta Jožef Stefan (IJS) je v okviru projekta Ecofunding izbral 8 poslovnih idej z najboljšim razvojnim potencialom s področja učinkovite rabe energije (URE) in obnovljivih virov energije (OVE). Z avtorji idej so opravili izobraževanja, svetovanja in tudi kontakte v tujini, danes pa organizirali dogodek za predstavitev idej investitorjem v Sloveniji. Na dogodku je Polona Lah, koordinatorka projekta na IJS CEU, opozorila: »Dostop do finančnih virov predstavlja največjo oviro za mala in srednje velika podjetja (MSP) pri razvoju novih podjetniških idej. Izkazalo se je, da gre pri tovrstnih idejah v zelenem sektorju še za večjo finančno vrzel. To področje namreč v EU v zadnjem času beleži precejšnje zahteve po tveganem in lastniškem kapitalu, ki pa po podatkih upada. Tako je potrebno spodbuditi sodelovanje na strateških energetskih področjih URE in OVE, ga dvigniti tudi na medregijsko raven, odpreti meje in omogočiti naprednim poslovnim idejam preboj v svet.«

 

Energetika je steber, ki ga v Sloveniji moramo izkoristiti

Po podatkih Evropske Unije je v obdobju med 2003 in 2008 kreditiranje MSP-jev zraslo za 133 odstotkov, med leti 2009 in 2012 pa upadlo za 6,5 odstotkov. V splošnem prihaja okrog 80 odstotkov kreditov za zagon novih podjetniških idej s strani bank, za t. i. zeleni sektor pa je stanje precej drugačno. Ker gre večinoma za inovativne podjetniške ideje so zahteve po tveganem in lastniškem kapitalu večje. Ravno zato so po predstavitvah sogovorniki DTK Murke, S.T. Hammerja, Meta Ingeniuma, Gigodesigna, Silicon Gardens in Taxgroupa precej poudarka namenili napotkom za pridobitev zagonskega kapitala. Sicer je po njihovem mnenju v Sloveniji industrija tveganega kapitala še premalo priznana, prav tako se navadno podjetniki premalo odpirajo navzven, saj je pri idejah ključno, da se ozrejo preko meja Slovenije in tudi oceana. Hkrati so se sogovorniki dotaknili energetskega področja ter menili, da je energetika dobra zgodba, vendar je potrebno v Sloveniji na tem področju še veliko narediti, sicer pa so tudi izpostavili, da so v splošnem eko projekti trenutno večinoma podprti z EU in vladnimi sredstvi. Tovrstno podjetništvo pa bo še bolj zanimivo, ko bo bolj samozadostno oz. financirano z lastnimi oz. vlagateljskimi sredstvi.

 

Ključna je realizacija ideje

Pri oblikovanju poslovne ideje so sogovorniki na okrogli mizi poudarili, da na svetu ne zmagajo najboljše ideje ali ideje, ki so bile prve, temveč je ključna realizacija ideje. Ob tem je najpomembnejša ekipa ljudi, ki poslovni model realizira. V Sloveniji smo po mnenju nekaterih premalo usmerjeni v realizacijo, prav tako pa je precej podjetniških ekip slabih v finančnih napovedih. Zaključili so s petimi osnovnimi kriteriji, ki so ključni za vse podjetniške inovacije, in sicer dobra ideja, ciljana na globalen trg, finančno atraktivna predstavitev, poslovni model, ki »pije vodo« in nenazdanje dober tim, ki bo idejo realiziral.

 

Nadaljnje spodbude in plasiranje na mednarodno Ecofunding platformo

Ecofunding dogodek so zaključili strokovnjaki Službe vlade RS za razvoj in evropsko kohezijsko politiko, SID Banke, EKO sklada, Slovenskega podjetniškega sklada ter slovenske energetske družbe Petrol s predstavitvijo investicijskih možnosti v Sloveniji za podjetniške iniciative, ki so trenutno v Sloveniji v precejšnjem porastu. Ob zaključku je Polona Lah še poudarila, da s tem projekt še ni zaključen: »Načrtovano je, da se v okviru projekta na evropski ravni skupno pregleda in diagnosticira 360 MSP-jev, pripravi 45 naložbenih načrtov ter 20 podjetjem omogoči dostop do finančnih sredstev za razvoj projektov. Nekateri izbrani slovenski projekti so se že predstavili v Franciji na mednarodnem B2B dogodku, načrtujemo pa še pripravo poslovnih načrtov sodelujočih inovatorjev in tudi dodatno tehnično podporo za izboljšanje njihove podjetniške ideje. V nadaljevanju je predvidena vključitev na mednarodno Ecofunding platformo, namenjeno mednarodnemu povezovanju investitorjev in podjetnikov.« (vh)

Vladimir Habjan
Vladimir Habjan
O avtorju

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.