Po uskladitvi slovenske in japonske strani naj bi kmalu sledil razpis za študijo izvedljivosti na področju uvajanja pametnih omrežij.
Kot smo že poročali, sta prejšnji teden v. d. direktorja agencije SPIRIT Tomaž Klemenc in izvršni direktor NEDO Hiroshi Kuniyoshi uradno podpisala pismo o nameri za možno izvedbo skupnega demonstracijskega projekta med Javno agencijo SPIRIT Slovenija ter organizacijo New Energy and Industrial Technology Development Organization (NEDO) iz Japonske.
Za mnenje o tem dogodku smo zaprosili predsednika Tehnološke platforme za pametna omrežja prof. dr. Igorja Papiča. Podpis pisma o nameri je ocenil za pomemben korak na področju uvajanja pametnih omrežij.
Združeno mora biti znanje celotne države
»Pričakujem, da bo po uskladitvi slovenske in japonske strani kmalu sledil razpis za študijo izvedljivosti in bi nato študijo začeli pripravljati že jeseni. Ob tem bi rad poudaril, da gre za nacionalni projekt, v katerem mora biti združeno znanje celotne države, in sicer tako na strani industrijskih partnerjev, kot tudi raziskovalnih inštitucij. Prav tako je pomembno, da sodelujejo tudi uporabniki, to so operaterji omrežja, trgovci z električno energijo in po potrebi tudi lokalne skupnosti,« je menil prof. dr. Papič.
In kaj je dodana vrednost, ki se zdi Japoncem tako zanimiva pri tem projektu? »V tem primeru gre dejansko za sistemsko ureditev pametnih omrežij na nivoju cele države. Slovenija je relativno majhna država in je to lažje narediti. Ponovno bi poudaril, da to ni projekt posameznega podjetja, operaterja ali raziskovalne ustanove, ampak nacionalni projekt, pri katerem morajo vsi sodelovati, ki imajo za to ustrezne kompetence na tem področju,« je poudaril prof. dr. Papič. (mj)