Energetika

Pametna omrežja v luči zahtev EU

Z izvedbo koncepta pametnih omrežij, predstavljenega v programu razvoja na tem področju, bi največ pridobila Republika Slovenija.  
Pametna omrežja v luči zahtev EU

Pri tem bi se pozitivni učinki pokazali po eni strani na nižanju proračunskih odhodkov, po drugi pa na višanju proračunskih prihodkov, ugotavljajo avtorji Programa razvoja pametnih omrežij v Sloveniji (Fakulteta za elektrotehniko Univerze v Ljubljani, Elektroinštitut Milan Vidmar).  

»V današnji težki gospodarski in makroekonomski situaciji so takšni projekti še posebej pomembni, saj z relativno majhnim vložkom lahko dosežemo visoke multiplikativne učinke,« menijo omenjeni avtorji.  

Pomembni predvsem dve zahtevi EU  

Kot je znano, se je Slovenija v okviru skupnosti Evropske unije zavezala izpolnjevanju številnih zahtev. Na področju pametnih omrežij sta pomembni predvsem naslednji zahtevi oz. zavezi: Slovenija mora do leta 2020 po direktivi 2009/72/ES opremiti 80 odstotkov gospodinjskih odjemalcev z naprednimi števci električne energije ter do omenjenega leta zagotoviti vsaj 25-odstotni delež obnovljivih virov v končni rabi energije.  

»Sistem naprednega merjenja je eden od osnovnih elementov pametnih omrežij. Če bi števce zamenjevali po ustaljeni poti, bi do leta 2020 z naprednimi števci opremili zgolj 30 odstotkov gospodinjskih odjemalcev,« ugotavljajo avtorji Programa razvoja pametnih omrežij v Sloveniji.  

In če Slovenija zavez ne bodo izpolnila?  

Obnovljivi viri po ugotovitvah omenjenih avtorjev povzročajo visoke dodatne investicijske izdatke v omrežju in dodatne stroške obratovanja. Brez pametnih omrežij ne bo mogoče priključiti potrebnih in predvidenih obnovljivih virov za izpolnitev okoljske zaveze.  

Kazni ob neizpolnjevanju zavez se bodo merile v desetinah milijonov evrov letno. Pri tem moramo upoštevati, da bo zaveze tudi ob kaznih še vedno potrebno izpolniti. Če se torej izognemo plačevanju kazni, se bodo znižali proračunski odhodki.  

Sicer pa je najverjetneje, predvidevajo avtorji Programa razvoja pametnih omrežij v Sloveniji, da bo cena električne energije za odjemalce v prihodnjih letih rasla. S pametnimi omrežji bo povišanje manjše kot brez njih. Če bodo stroški nižji, kot bi bili sicer, bodo imela gospodinjstva višjo kupno moč, gospodarstvo pa bolj konkurenčno. Rezultat bodo povišani proračunski prihodki (mj).