Evropski parlament je danes potrdil ratifikacijo pariškega podnebnega sporazuma in s tem omogočil njegovo veljavo.
Z današnjo ratifikacijo Pariškega sporazuma, katerega ključna zaveza je, da bodo podpisnice sporazuma sprejele takšne ukrepe, ki bodo zaustavili nadaljnje globalno segrevanje ozračja, se je tudi za Evropsko unijo zaključil politični proces sprejemanja tega dokumenta. Po današnji potrditvi sporazuma s strani evropskega parlamenta lahko zdaj sporazum uradno potrdi tudi Svet Evropske unije, države EU pa morajo pariški sporazum sicer ratificirati še posamično v skladu s svojimi parlamentarnimi postopki. Ti so se končali že v sedmih evropskih državah, in sicer na Slovaškem, v Franciji, na Madžarskem, v Nemčiji, na Malti, v Avstriji in na Portugalskem.
Pariški sporazum, ki določa omejitev dviga globalne temperature za največ dve stopinji Celzija do konca stoletja, z željo približati se 1,5 stopinje in naj bi začel učinkovati leta 2020, je do zdaj ratificiralo 62 članic, ki skupaj prispevajo skoraj 52 odstotkov globalnih emisij. Sporazum bo začel veljati 30 dni po tem, ko ga bo ratificiralo vsaj 55 držav, ki prispevajo 55 odstotkov globalnih emisij. EU bo z današnjo ratifikacijo in deponiranjem listine o ratifikaciji omogočila, da se ta prag preseže in da sporazum lahko začne veljati. Uradna slovesnost bo potekala 7. oktobra na sedežu Združenih narodov v New Yorku.
Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je ob tej zgodovinski priložnosti izpostavil, da je s tem korakom EU podnebne ambicije spremenila v konkretno akcijo in dodal, da njegovo sprejetje brez EU, ki ima vodilno vlogo v boju proti globalnim podnebnim spremembam, ne bi bilo mogoče. Podpredsednik zadolžen za energetsko unijo
Maroš Šefčovič pa je poudaril, da EU že uspešno izpolnjuje svoje lastne podnebne zaveze, pri čemer bo Pariški sporazum omogočil, da bodo te začele veljati tudi na globalni ravni.
Pariški sporazum, ki ga je decembra lani sprejelo 195 držav, bo uradno začel veljati 4. novembra letos.