Na posvetovanju PIES 2012 je potekala tudi okrogla miza za področje izmenjave podatkov in integracije sistemov.
Na tej okrogli mizi, ki je prejšnji teden potekala v okviru že petega posvetovanja informatikov energetikov v Portorožu, so razpravljavci opozorili na vrsto področij, ki zahtevajo posebno pozornost vseh inštitucij, odgovornih za področje energetike v Sloveniji.
Slovenska elektrodistribucija se nahaja pred velikimi izzivi, ki izhajajo tudi ali predvsem iz uvajanja pametnih omrežij. Ključnega pomena za uspešnost koncepta pametnih omrežij je sočasna izraba razpoložljivih elementov pametnih omrežij oz.razpoložljivih tehnologij in rešitev, kar zahteva učinkovito izmenjavo podatkov med različnimi inteligentnimi napravami in informacijskimi sistemi znotraj podjetij, kot tudi izmenjavo podatkov med podjetji, ki nastopajo na energetskem trgu.
»Na okrogli mizi smo ugotovili, da trenutno stanje na področju informatike v slovenski elektro distribuciji zahteva resen razmislek o nadaljnjih ukrepih, ki bodo omogočili tak razvoj, da bo zagotavljal ustrezno dinamiko uvajanja pametnih omrežij, kar bo slovenskemu gospodarstvu omogočalo ustrezen razvoj in konkurenčnost na evropskem in svetovnem trgu,« je po končani okrogli mizi poudaril moderator Andrej Souvent iz Elektroinštituta Milan Vidmar.
Ključne ugotovitve z okrogle mize
Razpravljavci so se strinjali v oceni, da je integracija sistemov ključnega pomena za doseganje učinkovitosti podjetij, tako znotraj njih samih, kot v sodelovanju z drugimi akterji na energetskem trgu. Nadalje so poudarili, da je integracija ključnega pomena za uspešno izvedbo koncepta pametnih omrežij.
Informatika ima odgovore na problematiko, na voljo so tudi primerne tehnologije, ter referenčna arhitektura oziroma standardizacijski okvir, ki je nastal v okviru CEN, CENELEC in ETSI, kot rezultat mandata M/490 Evropske komisije.
Ugotovili so tudi, da se na področju IT na nivoju distribucij v dosedanjih letih niso mogli iskreno dogovoriti glede strateških ciljev in poti za dosego le-teh, kar je zagotovo posledica interpretiranja vlog akterjev (elektrodistribucijskih podjetij in SODO), kakor nekomu v določenem primeru bolj ustreza, zagotovo pa ne v smislu jasne hierarhije strateškega načrtovanja, odločanja in seveda sprejemanja odgovornosti.
Nujno je treba urediti odnose med SODO in elektrodistribucijskimi podjetji predvsem v smislu jasne opredelitve vlog, hierarhije strateškega načrtovanja, odločanja in seveda sprejemanja odgovornosti. V tem kontekstu je treba tudi definirati jasen odnos do »skupnega« IT podjetja Informatika d.d.
V slovenski elektrodistribuciji bo potrebno začeti s strateškim planiranjem poslovne in strateške informatike. Največja dodana vrednost strateškega planiranja bo dosežena v primeru enotnega planiranja procesne in poslovne informatike.
Še zlasti v elektrodistribucijskih podjetjih bo potrebno informatiki nameniti precej več virov, tako človeških, kot finančnih. Zagotoviti pa bo potrebno tudi ustrezno organiziranost IT oddelka in funkcijo vodje informatike (CIO) postaviti v ožje vodstvo podjetja, v kolikor to še ni, je zaključke okrogle mize predstavil moderator Souvent.
Miro Jakomin
Več o PIES 2012 v naslednji številki tiskane revije Naš stik.