Energetika

PIES 2012 - prodoren pogled v prihodnost!

Tudi na letošnjem posvetovanju PIES 2012 je bilo veliko govora o zahtevnih strateških projektih uvajanja pametnih omrežij.
PIES 2012 - prodoren pogled v prihodnost!

V sredo, 21. novembra 2012, je v znanem portoroškem hotelu Bernardin najprej potekal poslovni del posvetovanja o informatiki v energetiki Slovenije.

Poslovni PIES je združil vse vodstvene delavce energetskih podjetij, ključne predstavnike inštitucij, ki pokrivajo področje energetike. Hkrati je združil vse tiste ljudi, ki sprejemajo odločitve o strategiji, izbiri, implementaciji in uporabi informacijskih tehnologij na energetskem področju.  

Na Poslovnem PIES-u je bil častni govornik Gregor Plavčak z Direktorata za energijo na Ministrstvu za infrastrukturo in prostor, ki je predstavil smernice politike države na področju energetike. Zatem je dr. Andrej Grebenc iz Evropske komisije, ki v okviru komisije pokriva področje energije, predstavil poglede in usmeritve Evropske komisije na področju energetike.     

V naslednjih dveh dneh, to je 22. in 23. novembra 2012, je potekal Splošni PIES, ki se ga je tudi letos udeležilo večje število informatikov s področja energetike, pa tudi drugih strokovnjakov, ki v energetskih podjetjih, tako ali drugače, delajo na področju informacijskih tehnologij.   

Energetika se mora pripraviti na regulativo REMIT

Iz sicer zelo obširnega strokovnega posvetovanja tokrat omenimo le del dogajanja. Med udeleženci Splošnega PIES-a je precej zanimanja vzbudila še zlasti okrogla miza o pripravah slovenske energetike na izvajanje regulative REMIT. Evropska unija uvaja nadzor trgovanja z energenti na debelo preko regulative REMIT, zato se mora slovenska energetika pripraviti na izvajanje te regulative. Udeleženci okrogle mize, ki jo je vodil prof. dr. Andrej Gubina s Fakultete za elektrotehniko v Ljubljani, so se seznanili z nujnostjo priprave za izvajanje omenjene direktive in si v razpravi izmenjali svoje poglede.  

Med številnimi strokovnimi referati posebej omenimo »Pregled pomembnejših trendov in informacijskih tehnologij za razvoj slovenske energetike«, ki ga je podal doc. dr. Rok Rupnik s Fakultete za računalništvo in informatiko v Ljubljani. Zanimanje je zbudilo tudi strokovno predavanje dveh predstavnikov EIMV in Fakultete za računalništvo in informatiko. Predstavila sta poslovne priložnosti in možnosti zmanjšanja stroškov, ki jih prinaša integracija različnih sistemov in standardizirana izmenjava podatkov med njimi.  

V okviru strokovnih referatov je bilo govora tudi o pomembnejših trendih in informacijskih tehnologijah za razvoj slovenske energetike, ki jih je podal dr. Rok Rupnik s Fakultete za računalništvo in informatiko v Ljubljani. Posebej omenimo tudi strokovne prispevke EIMV ter Fakultete za računalništvo in informatiko, v katerih je bilo govora še zlasti o poslovnih priložnostih in možnostih zmanjšanja stroškov, ki jih prinaša integracija različnih sistemov in standardizirana izmenjava podatkov med njimi. Kot je v predstavitvi obstoječe problematike med drugim poudaril Andrej Souvent iz EIMV, nezadostna stopnja integracije informacijskega sistema pomeni neizkoriščene zmogljivosti v izboljšanju procesov na podlagi podatkov iz drugih procesov oziroma sistemov.

Informatika bistven element za deregulacijo

Kot sta med drugim dejala dr. Rok Rupnik in mag. Miran Novak, predstavnika organizacijskega odbora PIES (na sliki), se slovenska energetika nahaja v obdobju velikih sprememb, ki odsevajo tako v reorganizaciji distribucijskega sektorja, kakor tudi v nastajanju novega Nacionalnega energetskega programa in energetskega zakona. Večina zahodnoevropskih držav je v procesu reorganizacije nekaj korakov pred nami in njihove izkušnje nakazujejo, da je informatika eden od bistvenih elementov, ki deregulacijo sploh omogočijo.  

Na letošnjem PIES-u je bilo vsekakor v ospredju pozornosti dejstvo, da sta pred nami tako reorganizacija in izčlenitev tržnih segmentov, kakor tudi strateški projekti uvajanja pametnih omrežij. Gre namreč za zahtevne tehnološke projekte, kjer igrajo informacijske tehnologije pomembno vlogo. Kot se je tudi tokrat pokazalo, je pri pametnih omrežjih večkrat težko postaviti mejo med energetiko in informacijskimi tehnologijami. (mj)  

Več o PIES 2012 v naslednji številki tiskane revije Naš stik.