Vlaganja v IKT v energetiki niso zadovoljiva. Slovenija mora na tem področju bistveno več narediti, da bi odpravila zaostanek za tujino.
Na dvodnevnem posvetovanju o informatiki v energetiki (PIES 2013, 6. in 7. november, Portorož) so predstavniki posameznih panog energetike predstavili vrsto aktualnih tem, in sicer v okviru sekcij poslovne informatike, procesne informatike, pametnih omrežij ter tehnologije in trendov.
Kot je med drugim poudaril sopredsednik programskega odbora PIES mag. Miran Novak, je iz predstavljenih strokovnih referatov opazno, da tempo implementacije novih informacijskih sistemov ne popušča.
Standardizacija bi lahko prinesla prihranke
»Opažamo, da se energetski sektor informacijsko diverzificira, kar pomeni, da se uvajajo različne IKT rešitve v sorodna podjetja. To je sicer avtonomna pravica vsakega podjetja, vendar pa je treba upoštevati, da bi nam uvajanje standardizacije, vsaj v tistih podjetjih, ki so pod jurisdikcijo države, prineslo določene prihranke, « meni mag. Novak.
Po njegovih besedah je namreč razpon različnih uporabljenih tehnologij kljub majhnosti prostora velik. Tako se finančne posledice tovrstnega "vrtičkarstva" vse prepogosto prevalijo na končnega kupca, namesto da bi se z omenjeno standardizacijo poiskali prihranki.
Dr. Rok Rupnik, ki je prav tako sopredsednik programskega odbora PIES, je kot izjemno močan trend na področju pametnih omrežij omenil varnost posameznih segmentov teh omrežij. »Vemo, kako problematični so hekerski vdori v spletne strani podjetij, precej hujši problemi pa bi lahko nastali, če bi prišlo do vdora v posamezne segmente pametnih omrežij in do izklopa energije. Bojim se, da bo strošek za vzpostavitev in vzdrževanje varnosti izjemno visok in bo tudi vplival na ceno energije,« pojasnjuje dr. Rupnik.
Otežkočeno izvajanje projektov IKT
Omenjena sopredsednika programskega odbora PIES opozarjata na dejstvo, da so vlaganja v informacijsko komunikacijske tehnologije (IKT) v energetiki v Sloveniji premajhna, in da na tem področju zaostajamo za tujino. Eden od bistvenih poudarkov letošnje konference PIES je, da bo Slovenija morala več investirati v infrastrukturo in storitve pametnih omrežij.
»Čeprav je v letih 2008 in 2009 kriza že krepko načenjala gospodarstva po svetu, slovenska podjetja tega večinoma niso čutila, niti se niso na posledice resno pripravljala. Zdaj, ko se pa večina evropskih držav že izvija iz recesije, je slovensko gospodarstvo še v krču. Tudi sektorji, kjer še obstaja konkreten denarni tok, kot je na primer energetika, so se zabarikadirali, skrčili naložbe in oklestili t. i. podporne dejavnosti. Pozna se tudi, da je večina energetskega sektorja še vedno v neposredni ali posredni lasti države in s tem na rešetu dnevne politike, kar otežkoča izvajanje dolgoročnih projektov,« meni mag. Novak.
Kot še poudarja, se vlaganja v izobraževanje o informacijsko komunikacijskih tehnologijah znižujejo, morda bolj, kot bi bilo nujno potrebno. Opozarja tudi, da je na nekaterih področjih IKT domače znanje dejansko vrhunsko, a ima le redko priložnost, da bi se lahko dokazalo v praksi.
Vloga novih IT izjemno pomembna
»V Sloveniji smo sicer že sprejeli in predstavili strategijo za pametna omrežja, na žalost pa investiranje na tem področju zaostaja za razvojem v tujini, kar ni dobro. Pri pametnih omrežjih je namreč vloga novih informacijskih tehnologij izjemno pomembna. V nekem smislu bi lahko celo dejali, da je tukaj IT bolj pomemben kot sama energetika. V strategiji pametnih omrežij se hitro opazi, da je večina shem, arhitektur, slojev, storitev itd., v bistvu IT,« pojasnjuje dr. Rupnik.
V programu razvoja pametnih omrežij v Sloveniji so ključnega pomena prav informacijske in komunikacijske tehnologije, ki povezujejo vse elemente v sistemu v funkcionalno celoto. Obstoječe informacijske povezave potekajo predvsem med operaterji omrežij in centraliziranimi proizvodnimi enotami. V konceptu pametnih omrežij pa je potrebno vzpostaviti informacijske povezave s končnimi uporabniki omrežja (odjemalci, proizvajalci oziroma njihovimi razpršenimi viri) ter z drugimi elementi sistema. Tako bo pomembno vlogo imela informacijska tehnologija (IT), ki bo nudila informacijsko podporo vsem procesom v okviru koncepta pametnih omrežij.
Miro Jakomin
O zaključnih ugotovitvah PIES 2013 več v prihodnji številki revije Naš stik.