Ob koncu minulega tedna so podelili priznanja občinam, ki so sodelovale na letošnjem vseslovenskem natečaju Planetu Zemlja prijazna občina.
Natečaj že od leta 2010 pripravlja društvo Planet Zemlja, podelitev letošnjih priznanj pa je potekala 13. novembra na osrednjem dogodku sejma Narava-zdravje na Gospodarskem razstavišču Ljubljana. Ena od podeljevalk nagrad je bila igralka in humoristka Nataša Tič Raljan, ki je zanimivo prireditev še dodatno popestrila.
Kot so sporočili iz društva Planet Zemlja, je strokovna komisija izbrala občine, ki so s svojim delovanjem na področju varovanja gozdov, lokalne samooskrbe, onesnaževanja s hrupom, trajnostnega turizma, sejemske dejavnosti, ravnanja z odpadki, energetike in okoljskega komuniciranja, zaslužile najvišje ocene ter s tem naziv Planetu Zemlja prijazna občina 2014.
Ta naziv so letos prejele naslednje občine: v kategoriji do 3.000 prebivalcev - občina Razkrižje, v kategoriji med 3.000 in 5.000 prebivalcev - občina Poljčane, v kategoriji med 5.000 in 10.000 prebivalcev - občina Zreče, v kategoriji nad 10.000 prebivalcev - občina Žalec, v kategoriji Mestnih občin - Mestna občina Ljubljana.
Letos je bilo prvič podeljeno posebno priznanje za zvestobo natečaju, ki sta ga prejeli občina Krško in občina Slovenske Konjice. Novost letošnjega natečaja pa je nabor okoljsko-družbenih pobud, ki so se jim sodelujoče občine lahko pridružile in odločile, da jih izvedejo. Gre za neobvezujoče pobude, ki jih je pripravilo društvo Planet Zemlja.
Med občinami ki so prejele priznanje, so letos: Kostanjevica na Krki (v kategoriji do 3.000 prebivalcev), Vodice (v kategoriji med 3 in 5.000 prebivalci), Bled (v kategoriji med 5 in 10.000 prebivalci), Krško, Ormož, Radovljica in Slovenske Konjice (v kategoriji nad 10.000 prebivalci) ter Velenje (v kategoriji Mestne občine).
Letošnji natečaj, na katerega se je prijavilo 18 občin iz naslednjih regij: zgornje-gorenjska, osrednja, savinjsko-šaleška, notranjska, štajerska, Posavje, dolenjska in Prekmurje, je prvič podprla tudi Skupnost občin Slovenije.
Občine namenjajo veliko pozornost OVE in URE
Iz obsežnih obrazložitev, zakaj so si omenjene občine zaslužile naziv Planetu Zemlja prijazna občina 2014, na kratko omenimo le nekatere njihove projekte, povezane s trajnostnim razvojem, energetiko, obnovljivimi viri energije, učinkovito rabo energije, ipd. Prispevki občin, še zlasti na okoljskem področju, so sicer še večji.
Občina Razkrižje vlaga sorazmerno veliko sredstev za okoljske investicije, uspešna je na razpisih za energetsko sanacijo javnih stavb, razmišljajo o (mikro) daljinskih sistemih ogrevanja ter izkoriščajo možnosti za promocijo URE in OVE med občani.
Občina Poljčane zelo vzpodbudno gleda na prihodnost na področju lokalne samooskrbe. V praksi skrbijo za trajnostni razvoj, imajo realne podatke in kljub majhnosti občine številne zelene programe. Občina živi za razvojne projekte, kjer večinoma delajo na spremembi zavesti.
Občina Zreče sorazmerno veliko sredstev namenja pa tudi pridobiva za okoljske investicije. Uspešna je bila tudi na zadnjih razpisih za energetsko sanacijo javnih stavb.
Občina Žalec sorazmerno intenzivno izkorišča obnovljive vire, sodeluje pri številnih, tudi mednarodnih projektih, prioritete občine na področju URE in OVE so v skladu s konceptom trajnostnega razvoja. V občini so na področju rabe lesa temeljito zavihali rokave, saj bodo zgradili lesene objekte v njihovem ekokampu, les uporabljajo tudi pri energetski sanaciji stavb, predvidevajo pa tudi daljinsko ogrevanje na lesno biomaso.
Mestna občina Ljubljana poleg skrbi za mestne gozdove že dolga leta vlaga tudi v njihovo infrastrukturo. Zadnja leta postaja vodilna tako pri leseni gradnji na področju javne infrastrukture, kot tudi pri rabi lesne biomase v energetiki. (mj)