Energetika

Po devetih mesecih 3,2-odstotna rast odjema

Slovenski odjemalci so do konca septembra iz prenosnega omrežja prevzeli že skoraj 9,7 TWh električne energije ali za 3,2 odstotka več kot lani.
Po devetih mesecih 3,2-odstotna rast odjema
Povpraševanje po električni energiji se je deveti letošnji mesec v primerjavi z prejšnjimi meseci sicer nekoliko zmanjšalo, še vedno pa je bilo iz prenosnega omrežja septembra prevzetih milijardo 46 milijonov kilovatnih ur ali za 0,8 odstotka več kot septembra lani. Od tega so neposredni odjemalci prevzeli 172,8 milijona kilovatnih ur (1,8 odstotka manj kot v enakem času lani), odjem distribucijskih podjetij pa je  znašal 851,5 milijona kilovatnih ur (1,1 odstotka več kot lani). Za skoraj 11 odstotkov je bil septembra v primerjavi z lani večji tudi odjem ČHE Avče, ki je za potrebe črpanja prevzela 21,7 milijona kilovatnih ur električne energije.

Nekoliko drugačna slika je, če gledamo odjem na devetmesečni ravni, pri čemer je bilo v prvih devetih letošnjih mesecih iz prenosnega omrežja skupno prevzetih 9 milijard 688,1 milijona kilovatnih ur električne energije. Od tega je odjem neposrednih odjemalcev znašal milijardo 547,9 milijona kilovatnih ur (enako kot v istem obdobju lani). Distribucijska podjetja so v tem času prevzela 7 milijard 893,6 milijona kilovatnih ur (4,3 odstotka več kot lani), naša edina črpalna hidroelektrarna Avče pa 246,6 milijona kilovatnih ur (za 10,3 odstotka manj kot v enakem času lani).

In kaj se je v tem obdobju dogajalo na mejah? Iz sosednjih elektroenergetskih sistemov smo v prvih devetih letošnjih mesecih prevzeli 6 milijard 795,8 milijona kilovatnih ur (za 10,2 odstotka več), na tuje pa je romalo 7 milijard 189 milijonov kilovatnih ur električne energije (za 2,7 odstotka manj kot v enakem obdobju lani).

Brane Janjič
O avtorju