Indeks energetske tranzicije je sestavljen iz 40 kazalnikov, ki merijo delovanje energetskih sistemov.
Svetovna energetska tranzicija je v zadnjih petih letih počasi, vendar stalno napredovala, a zdaj se zastavlja vprašanje, kakšne bodo posledice koronavirusa. Svetovni gospodarski forum (WEF) opozarja, da bo pandemija spremenila tisto, kar se nam zdi normalno, hkrati pa lahko izniči napredek, ki je bil dosežen na področju prehoda na obnovljive vire energije in energetsko učinkovitost. V svojem letnem poročilu je organizacija pozvala k okrepljenemu sodelovanju in spremembi pristopa k energiji. Slovenija se je med 115 državami, kolikor jih je zajela raziskava, uvrstila na 23. mesto.
Svetovni gospodarski forum je izpostavil izboljšave na področju energetske tranzicije v 94 državah, hkrati pa dodal, da je napredek na področju okoljske trajnosti počasen.
Zaradi krize bi morale oblasti ponovno razmisliti o tem, kako se proizvaja, dobavlja in porablja energija, in spodbujati sodelovanje. Svetovni gospodarski forum ugotavlja, da je treba nizke cene goriva in upad povpraševanja potrošnikov uporabiti za strukturno gospodarsko preobrazbo in diverzifikacijo v gospodarstvih v vzponu ter državah izvoznicah goriva.
Indeks energetske tranzicije je sestavljen iz 40 kazalnikov, ki merijo delovanje energetskih sistemov in njihovo pripravljenost na prehod v varen, trajnosten, cenovno dostopen in vključujoč prihodnji energetski sistem. Učinkovit energetski prehod ponuja rešitve za svetovne izzive, povezane z energijo, hkrati pa ustvarja vrednost za podjetja in družbo. Ključnega pomena je tudi ohranitev prožnosti v dinamičnem okolju.
Raziskava ugotavlja, da je v primerjavi z letom 2015 globalni povprečni rezultat v letošnjem letu za dve odstotni točki višji (55,1 odstotka), enajst držav je napredovalo prav vsako leto. Slovenija je od leta 2015 napredovala za štiri odstotne točke. V skupnem seštevku je triindvajseta, a peta glede na človeški kapital in udeležbo potrošnikov pri odločanju ter osma glede na razpoložljivost energije in zanesljivost oskrbe.
Švedska je že tretje leto zapored na vrhu indeksa energetskih tranzicij, sledita ji Švica in Finska. Med prvih deset so se uvrstile še: Danska, Norveška, Avstrija, Velika Britanija, Francija, Nizozemska in Islandija. Za vodilne države je značilno, da opuščajo premog, omejujejo subvencije, zmanjšujejo odvisnost od uvoza in sistematično uvajajo energijo iz obnovljivih virov.