Energetika

Po sedmih mesecih 3,2-odstotna rast odjema

Odjemalci so v prvih sedmih letošnjih mesecih iz prenosnega omrežja prevzeli 7,6 TWh električne energije oziroma za 3,2 odstotka več kot v enakem času lani.
Po sedmih mesecih 3,2-odstotna rast odjema

Napovedi, da je z oživitvijo gospodarske rasti pričakovati tudi porast odjema električne energije, se vse bolj potrjujejo tudi v praksi, saj se povpraševanje po tej dobrini že od začetka leta povečuje. Odjemalci so tako iz prenosnega omrežja julija prevzeli milijardo 50,4 milijona kilovatnih ur električne energije, kar je bilo za 0,6 odstotka več kot v istem mesecu lani, v prvih sedmih letošnjih mesecih pa je odjem dosegel že 7 milijard 599,9 milijona kilovatnih ur, kar je bilo za 3,2 odstotka več kot v istem času lani. Dejansko doseženi rezultati so bili tudi za 1,4 odstotka višji od prvotnih bilančnih napovedi.

Sicer pa se je odjem letos povečal pri obeh ključnih spremljanih skupinah, pri čemer so neposredni odjemalci od začetka leta do konca julija skupno prevzeli milijardo 207,7 milijona kilovatnih ur električne energije oziroma za 0,4 odstotka več kot v enakem lanskem obdobju, odjem distribucijskih podjetij pa se je s prevzetimi 6 milijardami 197,3 milijona kilovatnih ur v primerjavi z lani v tem času povečal kar za 4,3 odstotka. Ob tem gre omeniti, da distribucija del potreb po električni energiji pokrije še s prevzemom električne energije od manjših proizvajalcev, ki so neposredno priključeni na njeno omrežje. Manjši odjem od lanskega je v omenjenem obdobju zabeležila le ČHE Avče, ki je s prevzetimi 194,9 milijona kilovatnih ur za potrebe črpanja za lanskimi primerjalnimi rezultati zaostala za 11,9 odstotka.

Drugače pa smo v prvih sedmih mesecih v sosednje elektroenergetske sisteme izvozili 5 milijard 506,4 milijona kilovatnih ur ali za 6 odstotkov manj kot lani, od tam pa prejeli 5 milijard 435,4 milijona kilovatnih ur oziroma za dobrih deset odstotkov več kot lani.

Brane Janjič
O avtorju