Energetika

Po številnih zapletih začel veljati zakon o SDH

Danes je začel veljati zakon o Slovenskem državnem holdingu (SDH).
Po številnih zapletih začel veljati zakon o SDH

Koncept nove ureditve upravljanja s kapitalskimi naložbami države, med katere sodi tudi energetika, je Ministrstvo za finance pripravilo z namenom koncentracije in optimizacije upravljanja državnih naložb na enem mestu. Celovita ureditev tega področja sicer sledi več ciljem, pri čemer gre izpostaviti koncentracijo vseh državnih naložb pri enem upravljavcu, ki bo upravljal premoženje države v skladu s standardi OECD. Cilj predloga zakona je povečati vrednost naložb republike Slovenije z aktivnim upravljanjem in dosledno vzpostavitvijo sistema korporativnega upravljanja.

Novi zakon že z dnem njegove uveljavitve predvideva ukinitev Agencije za upravljanje kapitalskih naložb (AUKN) in preoblikovanje Slovenske odškodninske družbe (SOD) v SDH, ki bo skrbel za vse naložbe republike Slovenije in na ta način upravljane z enega mesta. S tem dnem se na SOD prenese tudi upravljanje kapitalskih naložb AUKN. V skladu z zakonom mora SOD preoblikovanje v SDH izvesti v najkrajšem možnem času, najkasneje pa v treh mesecih od uveljavitve zakona. Z dnem preoblikovanja SOD v SDH se na SDH prenese kapitalska naložba, ki jo ima republika Slovenija v Kapitalski družbi (KAD), ki od dosedanjih upravljavcev ostaja edina samostojna pravna oseba znotraj SDH.

V skladu z zakonom mora vlada najkasneje v dveh mesecih v državni zbor posredovati klasifikacijo naložb, ki bo opredelila strateške naložbe države. Nato bo državni zbor v potrditev dobil kandidate za devetčlanski nadzorni svet SDH, ki bo na podlagi mednarodnega razpisa imenoval tričlansko upravo SDH.

Kot izhaja iz novembra sprejetega dogovora med Ministrstvom za finance, Ministrstvom za infrastrukturo in prostor ter Sindikatom delavcev dejavnosti energetike Slovenije, ki določa ciljne deleže države v energetskih družbah, bo država v sistemskem operaterju distribucijskega omrežja z električno energijo (SODO), sistemskem operaterju prenosnega omrežja (Eles) in v organizatorju trga z električno energijo Borzenu obdržala stoodstotni lastniški delež. V družbah HSE in Gen Energiji bo obdržala 50-odstotni delež plus eno delnico, v petih distribucijskih družbah pa bo obdržala 75-odstotni delež plus eno delnico, medtem ko bo v družbi Geoplin obdržala 25-odstotni delež plus eno delnico. (pb)

Polona Bahun
O avtorju