Podpis sporazuma omogoča slovenskim podjetjem spodbujanje zelenega prehoda, digitalne preobrazbe in inovacij.
SID banka v sodelovanju z Ministrstvom za gospodarstvo, turizem in šport že od leta 2011 podjetjem nudi ugodno neposredno kreditno financiranje raziskav, razvoja in inovacij z državnimi pomočmi. Leta 2018 pa je SID banka še razširila ukrepe spodbujanja tega področja s kohezijskimi finančnimi instrumenti, ki jih izvaja sama in preko finančnih posrednikov. SID banka je skupaj z EIF v okviru Slovenskega naložbenega programa kapitalske rasti vzpostavila platformo in zagotovila sredstva za lastniško financiranje inovativnih start-up podjetij in za financiranje prenosa tehnologij iz javnih raziskovalnih institucij v gospodarstvo preko skladov tveganega kapitala.
V skladu z jamstvenim sporazumom bo EIF zagotovil dve vrsti portfeljskih jamstev za nova ugodna posojila SID banke v skupnem obsegu 72 milijonov evrov, namenjena mikro podjetjem ter malim in srednje velikim podjetjem. Bistvena prednost teh posojil so nižje obrestne mere in nižje zahteve po zavarovanjih. S koriščenjem EIF Trajnostnega jamstva InvestEU bo na voljo nov program SID ZELEN v skupni višini 44,3 milijonov evrov, pri čemer bodo ta posojila krita s 70-odstotnim jamstvom tistim podjetjem, ki se kvalificirajo kot trajnostna, ali projektov, ki doprinesejo k zelenemu prehodu ali trajnostnemu prehodu gospodarstva (blažitvi posledic podnebnih sprememb in prilagoditvi le-tem, prehodu v krožno gospodarstvo, preprečevanju in nadzoru onesnaževanja in podobno). Najvišji znesek ugodnega posojila bo dva milijona evrov z dodatno možnostjo maksimalne višine posojil do 7,5 milijona oziroma 15 milijonov evrov ter najdaljšo ročnostjo 12 let.
S koriščenjem EIF Portfeljskega jamstva InvestEU za inovacije in digitalizacijo pa bo prav tako na voljo nov program SID DIGITALEN v skupni višini 27,5 milijona evrov. Ta posojila bodo krita s 40-odstotnim jamstvom, namenjena pa so hitro rastočim ali inovativnim podjetjem, financiranju inovacij (procesnih, produktnih, organizacijskih) ter naložb v intelektualno lastnino in digitalizacijo. Prav tako bo najvišji znesek ugodnega posojila dva milijona evrov z dodatno možnostjo maksimalne višine posojil do 7,5 milijona oziroma 15 milijonov evrov ter najdaljšo ročnostjo 12 let.
Že od leta 2010 SID banka posveča posebno pozornost tudi spodbujanju transformacije gospodarstva v bolj trajnostne in krožne oblike poslovanja. SID banka je orala ledino pri trajnostni presoji komitentov s sistemom ocenjevanja petih bilanc (finančne, surovinske, okoljske, energetske in inovacijske bilance), leta 2018 je SID banka izdala Zeleno obveznico, sredstva katere so omogočila financiranje 22 projektom v skupni višini 87 milijonov evrov in za kar je banka prejela prestižno mednarodno nagrado organizacije Climate Bonds Initiative.
V sodelovanju z Ministrstvom za gospodarstvo, turizem in šport je SID banka preko skupnih posojilnih skladov izvajala tudi kreditiranje projektov gospodarstva, ki prispevajo k prehodu v krožno gospodarstvo.