Energetika

Podjetjem se splača investirati v energetsko učinkovitost

Energetska učinkovitost in obnovljivi viri so dragocena sredstva za spoprijemanje z izzivi, ki jih prinaša povečana odvisnost od uvoza energije.
Podjetjem se splača investirati v energetsko učinkovitost

Kot spremljevalni dogodek sejma MOS 2018 je pred dnevi v Celju potekal tudi strokovni posvet o dodatnih spodbudah za nove naložbe v energetsko učinkovitost ter obnovljive vire malih in srednjih velikih podjetij. Dogodek je organiziral Center energetsko učinkovitih rešitev s podporo Eko sklada in partnerjev Termoshop, Petrol, Plan Net Solar ter Resalta.

Po besedah organizatorja CER je strokovni posvet, ki je bil namenjen seznanitvi z možnostjo pridobitve nepovratnih sredstev za podjetja, osvetlil tudi primere dobrih praks, tehničnih rešitev in pozitivnih izkušenj lastnikov podjetij, ki se lotevajo transformacije podjetij v bolj energetsko učinkovite. Na posvetu so predstavili pomen celovite trajnostne prenove, povračilne dobe, multiplikativne učinke in izboljšanje kakovosti delovnih prostorov.

Izvajati ukrepe varčevanja z energijo!

Zakaj se podjetjem splača investirati v energetsko učinkovitost in obnovljive vire in kakšne spodbude se obetajo podjetjem na tem področju? Energetska učinkovitost in obnovljivi viri so dragocena sredstva za spoprijemanje z izzivi, ki jih prinaša povečana odvisnost od uvoza energije, omejenih energetskih virov, visokih stroškov. Stroškovno učinkovito prispeva k zmanjšanju emisij toplogrednih plinov in tudi k ublažitvi podnebnih sprememb. Države morajo s ciljem izpolnjevanja globalnih zahtev po varovanju okolja ter izvajanja Direktive o energetski učinkovitosti razvijati programe, ki spodbujajo MSP (majhna in srednje velika podjetja), da začnejo pospešeno izvajati priporočene ukrepe za varčevanje z energijo.

Dosegli kar 89% zmanjšanje primarne energije  

Med primeri dobrih praks na področju energetske učinkovitosti in OVE, ki so bili predstavljeni na omenjenem posvetu, posebej omenimo uspešno delovanje podjetja Plan-net Solar d.o.o. Kot je poudaril direktor Marko Femc, so v podjetju pri gradnji njihovega poslovnega objekta uporabili toplotno črpalko voda-voda, kjer vodo zajemajo na globini 20 m, ji odvzamemo toploto in jo vračajo nazaj v zemljo. Hlajenje poslovnih prostorov izvajajo s sistemom pasivnega hlajenja betonskega jedra. Za prezračevanje so vgradili rekuperacijsko napravo z 85% vračanjem energije.

Na objektu so nameščene tudi dve sončni elektrarni skupne moči 44 kw. Skupna proizvodnja električne energije znaša 45 mwh, kar zadošča za 60% samozadostno oskrbo z električno energijo. Namestili so tudi električno hitro polnilno postajo Efacec, s katero polnijo njihova električna vozila. S takšno zasnovo so po besedah Marka Femca dosegli 89% zmanjšanje primarne energije. Za objekt so dobili tudi nagrado Ministrstva za gospodarstvo in časnika Financ za Optimalno rabo obnovljivih virov.