Po mnenju 80 odstotkov Evropejcev so za gospodarsko okrevanje in nova delovna mesta potrebni podnebni ukrepi.
Danes objavljena posebna mnenjska raziskava Eurobarometer o podnebnih spremembah je pokazala, da štirje od petih prebivalcev EU priznavajo, da lahko boj proti podnebnim spremembam in učinkovitejša raba energije spodbudita gospodarstvo in zaposlovanje. To je nekoliko več kot v zadnji raziskavi iz leta 2011, ko je bilo takšnega mnenja 78 odstotkov vprašanih.
Več držav članic, ki jih je gospodarska in finančna kriza najbolj prizadela, spada med države, v katerih v največji meri priznavajo gospodarske koristi podnebnih ukrepov in energetske učinkovitosti. V vseh državah članicah pa te koristi priznava vsaj 65 odstotkov vprašanih.
Raziskava je prav tako pokazala, da sedem od desetih državljanov meni, da bi zmanjšanje uvoza fosilnih goriv iz držav zunaj EU lahko prineslo gospodarske koristi.
Predsednik Evropske komisije José Manuel Barroso je ob tej priložnosti povedal, da izbira med uspešnim gospodarstvom in varstvom podnebja ni potrebna, saj so stroškovno učinkoviti podnebni ukrepi dejansko del uspešnega gospodarstva. Zelo je zadovoljen, da evropski državljani to priznavajo. Ta raziskava je močno sporočilo voditeljem EU, naj sprejmejo odločne podnebne ukrepe, ki bodo prispevali k trajnostnemu gospodarskemu okrevanju. Prav tako je spodbuda za člane Komisije, da bodo nadaljevali z bojem za ambiciozne podnebne ukrepe v Evropi.
Po besedah evropske komisarke za podnebne ukrepe Connie Hedegaard raziskava potrjuje, da velika večina Evropejcev pričakuje, da se bodo njihovi politiki že danes spopadli s problemom podnebnih sprememb. Državljani se zavedajo, da podnebne spremembe niso izginile, medtem ko so se njihove vlade ukvarjale z gospodarsko krizo. Ne gre za izbiro: rast in konkurenčnost ali podnebje. Gre za oboje in tako tudi mora biti. Zato upa, da bodo evropski voditelji prisluhnili in ustrezno ukrepali na marčevskem zasedanju Evropskega sveta, ko bodo razpravljali o predlogih glede podnebnih sprememb in energije za leto 2030.
Polovica Evropejcev tudi sama prispevala k boju proti podnebnim spremembam
Raziskava kaže, da se 80 odstotkov vprašanih strinja, da lahko boj proti podnebnim spremembam in učinkovitejša raba energije spodbudita gospodarstvo in nova delovna mesta, pri čemer se s tem popolnoma strinja 31 odstotkov in večinoma strinja 49 odstotkov vprašanih. Največ se jih s to trditvijo popolnoma strinja v Španiji (52 odstotkov), na Švedskem (50 odstotkov), Malti (44 odstotkov), Irskem in Cipru (43 odstotkov) ter v Grčiji (42 odstotkov).
Devet od desetih Evropejcev je mnenja, da so podnebne spremembe resen problem. Velika večina (69 odstotkov) jih meni, da je to „zelo resen“ problem, za 21 odstotkov vprašanih pa gre za „precej resen problem.“ Samo devetim odstotkom vprašanih se to ne zdi resen problem. Resnost podnebnih sprememb je na lestvici od 1 (najmanj) do 10 (najbolj) ocenjena s 7,3. To se lahko primerja z ocenami iz leta 2011 (7,4) in leta 2009 (7,1).
Podnebne spremembe veljajo za zelo resen problem, s katerim se sooča svet, takoj za revščino in gospodarskim položajem. Leta 2011 so bile podnebne spremembe na drugem mestu, za revščino, lakoto in vodo, vendar pred gospodarstvom. Danes točno polovica Evropejcev meni, da so podnebne spremembe eden od štirih najresnejših problemov. Anketirancev, ki menijo, da je podnebje danes edini najresnejši svetovni problem, pa je največ na Švedskem (39 odstotkov), Danskem (30 odstotkov) in Malti (30 odstotkov).
Delež Evropejcev, ki se strinjajo, da bi zmanjšanje uvoza fosilnih goriv prineslo gospodarske koristi EU, znaša 70 odstotkov, pri čemer se 26 odstotkov vprašanih s tem popolnoma strinja, 44 odstotkov pa se jih večinoma strinja.
Največ vprašanih se je s trditvijo popolnoma strinjalo v Španiji (45 odstotkov), Avstriji (40 odstotkov), na Cipru (38 odstotkov), Irskem (37 odstotkov), Portugalskem (34 odstotkov) in Malti (34 odstotkov).
Velika večina Evropejcev podpira nacionalne ukrepe na področju energetske učinkovitosti in obnovljivih virov energije. Delež vprašanih, ki menijo, da je pomembno, da njihove vlade podprejo izboljšanje energetske učinkovitosti do leta 2030, znaša 92 odstotkov, pri čemer jih nekaj več kot polovica (51 odstotkov) meni, da je to „zelo pomembno“. Kar se tiče obnovljivih virov energije, se 90 odstotkov vprašanih zdi pomembno, da njihova vlada določi cilje za večjo uporabo obnovljivih virov do leta 2030, pri čemer jih 49 odstotkov meni, da je to „zelo pomembno“.
Polovica Evropejcev pravi, da so v zadnjih šestih mesecih tudi sami prispevali k boju proti podnebnim spremembam, kar je nekoliko manj kot leta 2011 (53 odstotkov). Če pa se jim predloži seznam konkretnih ukrepov, ki so jih morda izvedli na tem področju, in to brez določenega časovnega roka, se delež zviša na 89 odstotkov v primerjavi s 85 odstotki leta 2011. Najpogosteje navedeni ukrepi so bili zmanjševanje in recikliranje odpadkov (69 odstotkov) ter prizadevanje za zmanjšanje uporabe predmetov za enkratno uporabo (51 odstotkov). (pb)
Več o mnenjski raziskavi na: http://ec.europa.eu/public_opinion/archives/ebs/ebs_409_en.pdf