Okolje

Podpis sporazuma za povezovanje sektorjev elektrike, ogrevanja in hlajenja v luči zelenega prehoda

Župan Mestne občine Velenje Peter Dermol, župan Občine Šoštanj Darko Menih in direktor področja za strateške inovacije v družbi ELES mag. Uroš Salobir so podpisali Krovni sporazum o sodelovanju na področju povezovanja sektorjev ogrevanja in hlajenja z elektroenergetskim sektorjem.

Podpis sporazuma za povezovanje sektorjev elektrike, ogrevanja in hlajenja v luči zelenega prehoda

Šaleška dolina bo v roku 10 do 15 let dobila nov sistem daljinskega ogrevanja in prav podpis sporazuma je njegov temelj. Cilj sporazuma je realizacija projektov medsektorskega povezovanja sektorjev elektrike in sektorjev ogrevanja in hlajenja v luči zelenega prehoda skladno z zavezami v strateških dokumentih Slovenije in Evropske unije na prostoru savinjsko-šaleške regije. ''Poteka analiza sistema, analizirajo se toplotni viri. Čez nekaj mesecev bodo znani dodelani projekti, ki bodo tudi predstavljeni javnosti. Potencialni projekti zajemajo tako električne kotle, kot tudi sončno elektrarno in malo hidroelektrarno,'' je povedal Velenjski župan Peter Dermol. Kvalitetno prestrukturiranje bo prav gotovo povezano z nadomestnimi delovnimi mesti in preobrazbo daljinskega sistema. Izrazil je zadovoljstvo, da se je družba ELES odločila za podpis sporazuma o tesnejšem sodelovanju z dolino in povezovanjem sektorjev elektrike, ogrevanja in hlajenja v luči zelenega prehoda. Z njihovimi izkušnjami in medsektorskim sodelovanjem bodo lažje identificirali projekte, ki bodo prispevali k hitrejši in kvalitetnejši preobrazbi daljinskega sistema ogrevanja. Zavedajo se, da bo potrebno uvesti spremembe tudi na nivoju lokalne skupnosti, saj je po statistiki v Velenju poraba toplote v povprečju dvakrat večja v primerjavi z ostalimi mesti. Potrebno bo energetsko sanirati stavbe ter v naslednjih petih letih vsaj za 30 odstotkov zmanjšati porabo toplotne energije.

Za optimalno uresničitev projektov bodo povezali lokalne in državne organe, gospodarske subjekte, zainteresirane fizične osebe, širšo javnost ter nevladne organizacije. Pripravili bodo skupno strategijo delovanja, v okviru katere bodo opredelili vloge posameznih deležnikov za dosego skupnih ciljev. Identificirali bodo potencialne projektne ideje, poiskali ustrezna partnerstva in potrebne vire financiranja.

Mag. Uroš Salobir je vesel, da bo moč na podlagi sporazuma ''graditi nove raziskovalne projekte, podpreti inovativnost in spodbuditi lokalno gospodarstvo''. Velenje in Šoštanj imata po njegovih besedah prednost socialnega daljinskega sistema, kajti individualizacija ogrevanja zdaj ni nujno več najboljša rešitev. Podpisan sporazum po njegovem mnenju predstavlja varovalko lokalne skupnosti, da bo imela možnost, neodvisno od tega kaj se bo dogajalo v Evropi, zagotavljati stabilno oskrbo tudi v prihodnosti.

Dogodka se je udeležil tudi Gregor Goričar, vodja službe za relacije z inštitucijami EU v družbi ELES, ki pozdravlja prihodnje sodelovanje: ''Tudi v družbi ELES smo prepoznali, da je Šaleška dolina en trden zgled, da se v Sloveniji da poiskati dobre rešitve in tudi sredstva zanje.'' Projektna in investicijska dokumentacija za nove projekte je že v pripravi, zaradi okoljskih vidikov pa se nadejajo tudi državnega financiranja iz večih virov, kajti projekti bodo pripomogli k boljšemu stanju okolja v Šaleški dolini. Po njegovem mnenju mora biti preobrazba daljinskega ogrevanja Šaleške doline uvrščena med prednostne projekte države. V zaključni fazi so priprave strokovnih podlag, katere so osnova za uspešno oddane podlage za prijavo na evropske razpise. Predvideva, da bomo lahko za te projekte pridobili 85 odstotkov nepovratnih sredstev.

Po mnenju direktorja Komunalnega podjetja Velenje mag. Gašperja Škarje je preobrazba sistema daljinskega ogrevanja Šaleške doline zahteven in obsežen projekt. V sodelovanju z družbo ELES bomo lažje in hitreje prišli do primernih rešitev, ki bodo najbolj ugodne za uporabnike in bodo hkrati omogočale okoljsko sprejemljivo distribucijo toplote.

Mare Bačnar
O avtorju