Naložbeni načrt za Evropo naj bi do zdaj spodbudil že za 371,2 milijarde evrov naložb v EU in presegel prvotni naložbeni cilj v višini 315 milijard evrov do konca leta 2018.
Po podatkih Evropske komisije (Predstavništvo v Sloveniji) je bilo za infrastrukturne projekte in programe financiranja malih in srednje velikih podjetij, ki se izvajajo v vseh 28 državah članicah, v okviru Evropskega sklada za strateške naložbe (EFSI) skupno odobrenih za 69,5 milijarde evrov garancij. Evropska investicijska banka (EIB) je v okviru EFSI-ja odobrila 511 infrastrukturnih projektov (52,7 milijarde evrov garancij), Evropski investicijski sklad (EIF) pa 500 sporazumov za financiranje MSP (16,8 milijarde evrov garancij).
Med primeri, odobrenimi v okviru sklada EFSI, so denimo tudi: gradnja nove papirnice na Finskem, ki bo temeljila na inovativnih tehnologijah ter obnovljivih virih energije, gradnja novih vetrnih elektrarn na Škotskem, izgradnja obvoznice okoli Bratislave ter še vrsta drugih večjih in manjših projektov. Sicer pa je bilo do decembra 2018 največ infrastrukturnih projektov odobrenih na področju energetske učinkovitosti (19%) ter raziskav in inovacij (22%). Sledijo projekti s področja digitalnega sektorja (11%) in prometa (7%).
Junckerjev načrt naj bi prinesel več koristi
Sporazumi naj bi prinesli koristi 856.000 malim in srednje velikim podjetjem. Glede na uspeh EFSI-ja sta Evropski svet in Evropski parlament lani odobrila podaljšanje njegovega trajanja in povečanje obsega jamstev, da bi do konca leta 2020 spodbudil za 500 milijard evrov naložb. Junckerjev načrt naj bi ustvaril 1,4 milijona delovnih mest in povečal BDP EU za 1,3 % do leta 2020.
V Sloveniji znaša skupna finančna podpora v okviru EFSI 161 milijonov evrov in naj bi mobilizirala dodatne naložbe v višini 927 milijonov evrov.
Več o tem na: ec.europa.eu/slovenia