Na zasedanju nemškega logističnega kluba, katerega člani so najpomembnejši nemški gospodarstveniki s področja logistike, je minister dr. Peter Gašperšič dejal, da je ena izmed prednostnih nalog Ministrstva za infrastrukturo, da Slovenija okrepi svojo vlogo na področju transportne logistike in v čim večji meri izkoristi svojo geostrateško lego.
Minister je poudaril pomen ozelenjevanja prometa in vedno večje zahteve, da dobavitelji uporabljajo okolju prijaznejše načine prevoza in uporabo alternativnih goriv. Pri tem je izpostavil, da imamo v Sloveniji že pokrit celoten avtocestni križ z ustreznim številom električnih polnilnih postaj. Jeseni letos pa bomo dosegli nov mejnik s pridobitvijo treh polnilnih mest na utekočinjen zemeljski plin, s katerim bo v Sloveniji omogočeno, da bodo tudi težka tovorna vozila lahko uporabljala to alternativno gorivo.
Uvajanje polnilnic na utekočinjen zemeljski plin kot alternativno gorivo
»Pospešeno uvajamo te vrste goriva v promet, zato je že pripravljen osnutek Strategije Republike Slovenije na področju alternativnih goriv, ki bo šel konec meseca maja v javno obravnavo, v juliju pa naj bi ga sprejela vlada. Pričakujem, da bodo tudi logistična podjetja ambiciozna na tem področju in v večji meri preusmerila svoj vozni park na te vrste goriva«, je povedal minister Gašperšič. Omenil je tudi pomen uvedbe digitalizacije v poslovne procese, da bomo lahko sledili vsem zahtevam gospodarstva.
»Zavedamo se tudi pomena izgradnje drugega tira za razvoj logistike, zato Ministrstvo za infrastrukturo veliko naporov usmerja v realizacijo tega projekta. Vendar pa izgradnja tira sama po sebi ni dovolj za dobre rezultate. Logistična podjetja morajo infrastrukturne povezave s tovorom tudi zapolniti in povečati vrednost prepeljanega tovora. Z vsemi deležniki moramo ustvariti takšno poslovno okolje, ki bo omogočalo logistične operacije na ključnih prometnih tokovih tako, da tovor našega ozemlja ne bo le prehajal. Ustvarjanje dodane vrednosti na prometnih poteh je ključen faktor uspešne sodobne transportno logistične ponudbe. Računam, da bo k temu vsaj majhen delček prispevala tudi današnja konferenca,« je dejal minister.
Z modernizacijo prometne infrastrukture tudi do konkurenčnih prednosti
Po ministrovih besedah Ministrstvo za infrastrukturo velik del svoje pozornosti namenja razvoju, modernizaciji in vzdrževanju konkurenčne prometne infrastrukture, ki bo gospodarstvu omogočila smiselno načrtovanje oskrbnih verig in konkurenčne prednosti na trgu. Zato aktivno sodelujejo pri načrtovanju temeljnih strateških in razvojnih dokumentov, ki obravnavajo tako infrastrukturo kot transportno logistiko oziroma prevoze.
Sprejeli so tudi dva strateška dokumenta, in sicer Strategijo razvoja prometa v Republiki Sloveniji in Nacionalni program razvoja prometa v Republiki Sloveniji. Strategija namenja posebno pozornost tudi logistiki. (mj)