Razvoj Slovenije naj bi bil policentričen, čemur mora slediti tudi razvoj elektrodistribucijskega omrežja.
To misel je včeraj ob odprtju nove RTP Bohinj izrazil mag. Bojan Kumer, državni sekretar na Ministrstvu za infrastrukturo in prostor. V nadaljevanju je poudaril, da je vsaka izvedena investicija v energetsko infrastrukturo dobra novica, zlasti v teh časih upočasnjenega gospodarskega razvoja.
Na Gorenjskem manj težav, drugje več
»Investicije, ki niso v območju velikih mestnih središč, so toliko večjega pomena. Kakovost oskrbe z električno energijo bi morala biti zagotovljena ne glede na nekoliko težavno dostopnost do goratih območij. Sistem plačevanja omrežnine je v Sloveniji zastavljen tako, da se plačuje povsod enako - v mestnih središčih, kjer je oskrba cenejša in na podeželju, kjer je oskrba dražja. Zdi se, da je razvoj distribucijskega omrežja na Gorenjskem dobro zastavljen. Težave so se tu pojavljale predvsem zaradi vpliva železarne. Nekatera območja v Sloveniji pa imajo z omrežjem resne težave; naj kot primer omenim Belo Krajino, zaradi problema v Renčah pa tudi severno Primorsko,« je dejal mag. Kumer.
Za zanesljivo oskrbo razvijati tudi prenosno omrežje
Nadalje je državni sekretar na MZIP povedal, da se pri umeščanju elektroenergetske infrastrukture v prostor v zadnjem času srečujemo z močnim nasprotovanjem lokalnih skupnosti. Po njegovih besedah to predvsem velja za prenosna omrežja, kjer korist za lokalno skupnost ni tako neposredno vidna kot pri distribucijskem omrežju.
»Ob tem bi želel poudariti, da se moramo vsi zavedati, da je za zanesljivo oskrbo potrebno razvijati tudi prenosno omrežje, s katerim se povežejo sistemi posameznih evropskih držav. To je še posebej pomembno zaradi vse večjega prispevka iz obnovljivih virov energije, ki pa se časovno zelo spreminjajo. Posledično je na prenosnem omrežju zato vedno večja potreba po večjih prenosih energije. Zgolj z gradnjo lokalnega omrežja, okoljskih in podnebnih ciljev ne bo mogoče uresničiti,« je med drugim poudaril mag. Kumer. (mj)