Pričakovati je, da bodo polnilne postaje za električna vozila prej ali slej postale tudi del hišnih instalacij.
V ta namen bo treba, kot je povedal Rok Obreza, vodja projekta e-mobilnost v podjetju Elektra Ljubljana, preveriti ustreznost hišnega priključka, pregledati ustreznost hišne inštalacije in jo po potrebi obnoviti in prilagoditi. »Na ta način bomo dosegli varno polnjenje električnih vozil tudi v domačih garažah. Izhodišča za pripravo tega projekta uresničujemo v sodelovanju z vladno službo za podnebne spremembe in v okviru evropskih razvojnih projektov, kjer smo aktivno vključeni v dva že potekajoča projekta.«
Postavili že 12 polnilnih postaj
Nadalje je Obreza poudaril, da so v podjetju Elektro Ljubljana pripravljeni na izzive vključitve elektrodistribucijskega omrežja v področje prometa. To nedvomno drži, saj v tem trenutku omogočajo polnjenje električnih vozil kar na 12 polnilnih mestih v Ljubljani in njeni širši okolici. Njihova uporaba bo predvidoma do konca leta 2012 brezplačna za vse uporabnike. Z brezplačno uporabo želijo prispevati k razvoju in razširitvi e-mobilnosti v Sloveniji.
Sicer pa se v tem času z vladno službo za podnebne spremembe dogovarjajo o prilagoditvi obstoječih predpisov, na podlagi katerih bo mogoče zaračunavanje električne energije na javnih polnilnih postajah. (mj)