V Kopru so včeraj v prostorih Elektra Primorska predstavili projekt PoMSE - podatkovno mrežo za sončno energijo.
Projekt PoMSE je poslovni model s področja energetske učinkovitosti in varovanja okolja, ki dolgoročno zagotavlja neodvisnost fotovoltaičnih elektrarn od državnih subvencij in ne nazadnje omogoča ohranjanje delovnih mest z visoko dodano vrednostjo.
Omenjeni projekt so na novinarski konferenci predstavili predstavniki partnerskih podjetij oz. ustanov, in sicer: dr. Drago Bokal, vodja projekta, Cosylab d.d., dr. Mark Pleško, direktor Cosylab d.d., Janez Čeh, direktor Sitel d.o.o., Robert Žerjal, izvršni direktor strateškega razvoja skupine Letrika d.d., Darko Pahor, direktor E 3, d.o.o., in Jurij Dolžan, Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport.
Povezovanje razpršenih fotovoltaičnih elektrarn
Inovativne e-storitve, ki so jih v okviru projekta PoMSE razvili v konzorciju podjetij Cosylab, d.d., Letrika, d.d., Sitel, d.o.o. in E 3, d.o.o. bodo omogočale povezovanje razpršenih fotovoltaičnih elektrarn in s tem na trgu novega, konkurenčno uspešnega virtualnega ponudnika električne energije, pridobljene iz obnovljivih virov. Vrednost celotnega projekta PoMSE je 797.000 evrov, od tega je 356.000 evrov prispeval Evropski sklad za regionalni razvoj.
Inovacija omogoča ohranjanje delovnih mest
Vodja projekta »PoMSE« dr. Drago Bokal je prepričan, da ta inovacija ohranja delovna mesta: »Strategija diverzifikacije na nova, hitro rastoča tržna področja je podjetje Letrika pripeljala do projekta na področju fotovoltaike, ki sledi strategiji iskanja delovnih mest z visoko dodano vrednostjo in povezuje podjetja celotne verige fotovoltaike: Letriko s pretvorbo energije, Cosylab z zbiranjem in upravljanjem podatkov, Sitel z zbiranjem in združevanjem podatkov v računalniškem oblaku in E 3 s prodajo energije. S tem projektom bo omogočen tudi v Evropi sprejet model razvoja fotovoltaike - razpršena proizvodnja ali poenostavljeno, mikro sončne elektrarne z okrog 16 paneli na strehi.«
Projekt PoMSE usmerjen v trajnostni razvoj
Kot so med drugim poudarili na predstavitvenem srečanju, je celoten projekt PoMSE skladen z dolgoročnimi usmeritvami na področju energetske politike, saj je usmerjen v trajnostni razvoj fotovoltaične energije in njeno dolgoročno finančno privlačnost. S tem prispeva k varovanju okolja pred vplivi toplogrednih plinov iz konvencionalne proizvodnje in omogoča trajnostni prehod na nizkoogljično družbo.
Prvi rezultati potrjujejo uspešnost projekta
Razpršeno generiranje energije iz alternativnih virov bo s pomočjo aplikacij v oblaku vertikalno povezano v celoto. Boljši nadzor nad delovanjem oziroma nedelovanjem posameznih enot bo omogočal večjo fleksibilnost pri uravnavanju celotne proizvodnje in s tem prilagajanje dejanskim potrebam, kar bo posredno koristilo tudi tradicionalnim elektrarnam. Projekt je poskusno že v uporabi in prvi rezultati potrjujejo njegovo uspešnost, so še poudarili predstavniki omenjenih partnerskih podjetij. (mj)