Energetika

Poraba elektrike na območju Elektra Maribor letos manjša

V prvih petih mesecih se je odjem zmanjšal za 1,9 odstotka, in sicer najbolj pri gospodinjstvih ter na širšem območju Maribora.
Poraba elektrike na območju Elektra Maribor letos manjša
Elektro Maribor je svojim odjemalcem v prvih petih letošnjih mesecih distribuiral 897 milijonov kWh električne energije (897 GWh), kar je za 1,9 odstotka manj kot v enakem obdobju lani. Znižanje je bilo najbolj izrazito na širšem območju Maribora, najmanj pa na območju Slovenske Bistrice, Slovenskih Konjic in Rač. Poraba električne energije je na območju Elektra Maribor sicer naraščala vse do leta 2008, doživela precejšen padec leta 2009 in se nato znova začela povečevati do leta 2011, ko je dosegla največjo vrednost 920 GWh. Po letu 2011 pa se odjem znižuje, tako je tudi v prvih petih mesecih letos.
Na celotnem območju Elektra Maribor se je poraba električne energije v prvih petih mesecih leta 2014 glede na leto 2013 najbolj zmanjšala v gospodinjstvih, in sicer za 3,1 odstotka, poraba poslovnih odjemalcev na srednji napetosti za pol odstotka, poraba poslovnih odjemalcev na nizki napetosti pa za 2,6 odstotka.
Na drugi strani pa se, kot poročajo iz Elektra Maribor, kljub manjšemu odjemu povečuje obračunska moč, ki je bila v prvih petih mesecih letos za 0,2 odstotka višja v primerjavi z enakim lanskim obdobjem. Prav tako je zaznati tudi višanje vršne moči, ki je letos januarja dosegla že 392 MW, največjo rast pa so zabeležili na območju Slovenske Bistrice, Slovenskih Konjic in Rač, in sicer kar za 5  odstotkov. Kot poudarjajo, je rast vršne obremenitve predvsem posledica povečevanja obremenitve obstoječih priključenih uporabnikov omrežja (odjemalcev in proizvajalcev) ter priključevanja novih. Ob spremembah v dinamiki gospodarskih aktivnosti pa so na rast vršne obremenitve pomembno vplivali tudi klimatski dejavniki; v letu 2014 na primer nizke januarske temperature. V Elektru Maribor še naprej opažajo tudi naraščanje količin proizvedene energije iz razpršenih virov, pri čemer so iz teh virov od začetka leta do konca maja prejeli že 146 GWh električne energije, kar je za 10,8 odstotka več kot v enakem času lani. Posledično so prevzeli manj električne energije iz prenosnega omrežja, in sicer »zgolj« 801 GWh oziroma za 5,6 odstotka manj kot v enakem lanskem obdobju.
Ob tem v Elektru Maribor opozarjajo, da imajo razpršeni viri večplastne učinke, saj zahtevajo tudi dodatna vlaganja v obstoječo elektrodistribucijsko infrastrukturo, dodatne ukrepe in aktivnosti pri njihovem vključevanju v omrežje in spremljanju obratovanja, lahko pa tudi negativno vplivajo na kakovost napetosti in zanesljivost obratovanja omrežja. (bj)
Brane Janjič
O avtorju