Energetika

Poročilo evropske komisije o izvajanju kohezijske politike

Za energijsko učinkovitost v okviru novega finančnega obdobja 2014-2020 na voljo kar 38 milijard evrov.
Poročilo evropske komisije o izvajanju kohezijske politike
Evropska komisija je danes objavila šesto poročilo o ekonomski, socialni in teritorialni koheziji, v katerem ugotavlja, da kohezijska politika EU z ustvarjanjem delovnih mest in zmanjševanjem razlik v Evropi uspešno uresničuje cilje rasti strategije Evropa 2020. Poročilo sicer postavlja v središče kohezijske politike za obdobje 2014–2020 energijsko učinkovitost, zaposlovanje, socialno vključenost ter mala in srednje velika podjetja. Za podporo prehodu na okolju prijaznejše gospodarstvo, zlasti za naložbe na področju energijske učinkovitosti in obnovljivih virov energije, bo tako v omenjenem obdobju na voljo 38 milijard evrov (v obdobju 2007 do 2013 je šlo za naložbe v nizkoogljično gospodarstvo 16,6 milijarde evrov), za podporo večji konkurenčnosti evropskih malih in srednje velikih podjetij bo porabljenih do 33 milijard evrov (za 10 milijard več), več kot 80 milijard evrov pa bo namenjenih naložbam v človeški kapital prek Evropskega socialnega sklada in pobude za zaposlovanje mladih.
Poročilo sicer vsebuje tudi analizo uspešnosti kohezijske politike EU za preteklo finančno obdobje. Zadnji statistični podatki iz konca leta 2012 kažejo, da je kohezijska politika EU v obdobju 2007–2013 ustvarila okoli 600.000 novih delovnih mest, zagotovila podporo za 80.000 novih podjetij, omogočila dostop do širokopasovne povezave za 5 milijonov državljanov ter izboljšala oskrbo s pitno vodo za 3,3 milijona ljudi. Poleg tega je 5,7 milijona iskalcev zaposlitve prejelo pomoč za lažjo zaposlitev, nadaljnjih 8,6 milijona pa je prejelo podporo za pridobitev kvalifikacij. Analiza je tudi pokazala, da je kohezijska politika z zagotavljanjem naložbenih sredstev in ustvarjanjem finančne stabilnosti precej ublažila močno zmanjšanje javnih naložb.
Evropski komisar za regionalno politiko Johannes Hahn je v zvezi s poročilom poudaril, da poročilo  jasno kaže, da je kohezijska politika postala sodobno in prožno sredstvo za reševanje različnih izzivov, s katerimi se srečuje Evropa. »Gre za naložbeni instrument Evrope, ki se hitro odziva na krizne razmere, vendar se pri ustvarjanju rasti in prepotrebnih delovnih mest uporablja strateško. Obsežne subvencije za ceste in mostove so stvar preteklosti, saj mnoge države članice zapirajo svoje infrastrukturne vrzeli. Naložbe, usmerjene v inovacije in zeleno rast, bodo ustvarile dobra trajna delovna mesta in spodbudile konkurenčnost naših regij. Vendar je kriza zaznamovala številne regije in mesta. Še vedno obstajajo razlike, zato nas čaka še veliko dela. Ta sredstva je treba porabiti preudarno, da se zagotovijo kar najboljši rezultati, zlasti v tistih regijah in mestih, kjer so potrebe največje«, je sklenil komisar Hahn.
Brane Janjič
O avtorju