Poslanci Odbora ITRE v Evropskem parlamentu so sprejeli Poročilo o spremembi Direktive o jedrski varnosti jedrskih objektov.
Z dopolnitvami obstoječe direktive so poslanci vzpostavili dodatne evropske zahteve za visoko stopnjo jedrske varnosti na podlagi rezultatov stresnih testov, ki so bili opravljeni v vseh evropskih jedrskih elektrarnah po nesreči v Fukushimi. Ti so pokazali, kako zelo pomembni so za jedrsko varnost močni, neodvisni in strokovno verodostojni regulativni organi, ki so tudi eden od poudarkov spremenjene direktive. Poleg tega je ključna novost predloga uvedba dveh dodatnih varnostnih pregledov, ki naj se začneta izvajati poleg že obstoječih varnostnih pregledov jedrskih objektov s strani nosilcev licenc. Prvi izmed dveh novih pregledov od nacionalnih regulativnih organov zahteva, da izvajajo redne preglede nacionalnih zakonodajnih okvirov na področju jedrske varnosti, druga novost pa so tematski varnostni pregledi.
Predlog med drugim vsebuje tudi določila za hitrejšo informiranost javnosti v primeru nesreče, jasnejše definicije ključnih pojmov in temeljnih načel jedrske varnosti, natančnejša določila glede izvajanja varnostnega cilja za jedrske objekte ter pripravljenost in odzivanje na izredne razmere na lokaciji objekta.Predlog spremembe Direktive o jedrski varnosti je Evropska komisija pripravila kot odziv na nesrečo v japonski jedrski elektrarni Fukušima in kot odziv na obremenilne teste, ki so bili v EU in širše izvedeni po tej nesreči.
Testi so med drugim pokazali, da v različnih državah članicah EU veljajo različni ukrepi na področju jedrske varnosti. Evropska komisija se je zato odločila, da pregleda dosedanja pravila na ravni EU in predlaga izboljšave trenutne zakonodaje.
Kot je povedala slovenska poslanka dr. Romana Jordan, ki je tudi poročevalka za ta dokument v Odboru ITRE, je jedrska energija lahko pomemben del trajnostne energetske mešanice, a le z upoštevanjem visokih varnostnih standardov. Po njenem mnenju dobri obratovalni in varnostni parametri evropskih jedrskih elektrarn kažejo na visoko varnostno kulturo evropske družbe. To pa dokazujejo tudi dogajanja v EU - od nesreče v Fukushimi, preko stresnih testov, do sprejema dopolnitev v obstoječi direktivi o jedrski varnosti.
Po včerajšnjem sprejemu tega poročila v Odboru ITRE bo končno besedilo sprejeto na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta v prvem tednu aprila. (pb)