Energetika

Pospešena informatizacija distribucijskega omrežja

Kakšna je trenutna slika na področju razvoja pametnih omrežij v slovenskih elektrodistribucijskih podjetjih (EDP)?
Pospešena informatizacija distribucijskega omrežja

Tej temi so v začetku februarja namenili večjo pozornost na strokovnem posvetovanju En.grids 014 (uvajanje pametnih omrežij v energetiki), in sicer v kontekstu Programa razvoja pametnih omrežij v Sloveniji.  

Kot smo že poročali, so strokovnjaki elektrodistribucijskih podjetij na tem posvetovanju predstavili tudi nekaj zanimivih sistemov, ki so že v polni operativni rabi ali pa je njihov razvoj še v teku.  

Projektna skupina pripravila pregled stanja

V želji po še učinkovitejšem usmerjanju skupnih razvojnih potencialov so v Projektni skupini za pametna omrežja pri GIZ distribucije električne energije pripravili pregled stanja razvoja sodobnih sistemov v EDP z vidika Programa razvoja pametnih omrežij v Sloveniji in prepoznali prioritete njihovega nadaljnjega razvoja. Pregled posameznih področij po besedah predstavnikov projektne skupine sledi omenjenemu programu.  

EDP uvajajo sodobne tehnološke sisteme  

Kot je pojasnil mag. Edvard Košnjek iz Projektne skupine za pametna omrežja pri GIZ distribucije električne energije, slovenska elektrodistribucijska podjetja (EDP) že desetletja opremljajo omrežja s sodobnimi tehnološkimi sistemi. Razvoj vodenja, zaščite, merjenja, telekomunikacij, informatike in drugih je vedno potekal v tesnem sodelovanju med industrijo, razvojnimi inštituti in EDP kot uporabniki teh sistemov. Razvila se je tehnološko napredna elektro in informacijska industrija, ki še danes v veliki meri uspešno nadgrajuje in dobavlja opremo ter razvija in uvaja informacijske sisteme, ki so cenovno in tehnološko konkurenčni tujim ponudnikom.  

Priložnost za plodno sodelovanje  

»Zaradi uvajanja pametnih omrežij je omenjeni razvoj deležen še nekoliko večje pozornosti. Splošna spoznanja in predvidevanja nadaljnjega razvoja smo že zapisali v Program razvoja pametnih omrežij v Sloveniji. EDP sodelujemo v številnih slovenskih in mednarodnih razvojnih projektih in poskušamo tudi na ta način z naprednimi, a zrelimi tehnologijami zagotavljati zahtevano kakovost oskrbe in zahteve povezane s priključevanjem razpršenih virov. Nekatere obetajoče tehnološke rešitve bo potrebno seveda še preizkusiti in predvsem realno ovrednotiti njihov potencial. Ravno v tem pa se skriva priložnost za plodno sodelovanje med slovensko industrijo, razvojnimi institucijami, fakultetami in elektro distribucijskimi podjetji,« je dejal mag. Košnjek.  

Zagotavljanje kakovosti oskrbe uporabnikov omrežja  

Temeljna naloga elektrodistribucijskih podjetij je zagotavljanje kakovosti oskrbe z električno energijo v skladu z zahtevami (standardi), in sicer vsem uporabnikom omrežja pod enakimi pogoji. Uporabniki omrežja so seveda tako odjemalci, kakor tudi proizvajalci električne energije. Pri tem kakovosti ni mogoče zagotoviti brez robustnega, močnega, sodobnega in kakovostno vzdrževanega omrežja. Dejstvo je tudi, da po letu 2009 razpoložljiva sredstva elektrodistribucijskih podjetij za investicije (obnova in nujen razvoj) ne zadoščajo za uresničitev 10-letnih razvojnih načrtov. Danes primanjkljaj znaša že skoraj 40 odstotkov!  

Pomen razvoja pametnih omrežij z vidika EDP  

Nadalje je mag. Košnjek pojasnil, da razvoj pametnih omrežij ne more nadomestiti investicij v obnovo, širitev in okrepitev »klasičnega« omrežja. Z naprednimi, a zrelimi tehnologijami nadgrajujemo omrežja zaradi lažjega in učinkovitejšega obratovanja omrežja ter optimalnega vzdrževanja in gradnje elektro energetske infrastrukture. Nekatere obetajoče tehnološke rešitve bo potrebno še preizkusiti in predvsem realno ovrednotiti njihov potencial, tako tehnološko kot ekonomsko.  

IKT - dostopovne tehnologije  

Po besedah mag. Košnjeka so IKT - dostopovne tehnologije večinoma preizkušene in v polni operativni rabi (IP omrežja: optika, WiMAX, digitalni radio …). Glede integracije sistemov pa je dejal, da je izmenjava podatkov na trgu z EE zagotovljena. Integracija tehničnih podsistemov je v intenzivni razvojni fazi. Pri tem je omenil mednarodno sodelovanje na področju CIM modeliranja.  

Povečanje spoznavnosti  

Nadalje povečanja spoznavnosti je mag. Košnjek omenil sodobne PQ sisteme, določanje izvora motenj, vizualizacijo napetostnih razmer in obremenitev v operativni rabi (SCAD/DMS, stalni monitoring, širitev sistemov v TP SN/NN …). Ocenjevalnik stanja je bil pilotno preizkušen (HiperDNO, RIP09), obstajajo funkcije v DMS.  

Povečanje vodljivosti  

Glede povečanja vodljivosti je sogovornik dejal, da je daljinsko vodenje RTP VN/SN 100-odstotno, vodenje SN mreže in TP je v polni operativni rabi. Regulacija VN/SN je sistemsko ustrezno rešena. V teku so priprave na pilotno testiranje in vrednotenje regulacije SN/NN; dinamika razvoja je odvisna od spodbud (zakonodaja - nove sistemske storitve). Kompenzacija motenj trenutno ni potrebna (razen fliker - prenos).

Zaščita elementov, vodenje omrežja  

Glede zaščite elementov v distribucijskih omrežjih je mag. Košnjek dejal, da je sistemsko ustrezno rešena. Glede vodenja omrežja pa je povedal, da je lociranje okvar in podpora zanesljivemu obratovanju zagotovljeno. Problematika vodenja večjega števila razpršenih virov (RV) bo predmet mednarodnega projekta.  

EDP z jasno strategijo razvoja na področju pametnih omrežij  

Po predstavitvi razvoja na področju pametnih omrežij v EDP je mag. Košnjek  povzel pomembnejše sklepne ugotovitve. Kot je poudaril, se informatizacija elektrodistribucijskega omrežja pospešeno izvaja ne glede na blagovno znamko »SmartGrids«. Elektrodistribucijska podjetja imajo jasno strategijo razvoja na področju distribucijskih pametnih omrežij. Na celotnem področju komunikacijskih tehnologij (mešana IP omrežja) so večinoma prešli testno fazo in si zagotovili sodobno komunikacijsko infrastrukturo.  

Glavna faza pilotnih projektov že zaključena  

Na področju merjenja in vodenja elementov omrežja je glavna faza pilotnih projektov zaključena, sistemi so v polni operativni  uporabi. Na področjih, kjer  se v luči tako imenovanih pametnih rešitev pričakujejo nove tehnologije, pa aktivno sodelujejo z glavnimi nosilci razvoja.

Sicer pa, kot je še poudaril mag. Košnjek, največji del razvojnega potenciala trenutno usmerjajo v nadgradnjo in integracijo tehničnih podsistemov, kar bo omogočilo še optimalnejše izvajanje nalog sistemskega operaterja distribucijskega omrežja.    

Miro Jakomin