Predsedstvo Sveta EU in predstavniki Evropskega parlamenta sprejeli začasni sporazum o direktivi in uredbi o električni energiji.
V obeh dosjejih je določeno prihodnje delovanje trga z električno energijo v EU. Dosjeja, ki ju morata Svet EU in Evropski parlament, sprejeti še uradno, predstavljata politični dogovor držav članic EU o celotnem svežnju za čisto energijo. Hkrati pa sta pomemben korak k dokončanju Energetske unije in uresničevanju ciljev Pariškega sporazuma.
Cilj direktive o električni energiji je zagotoviti, da je trg z električno energijo v EU konkurenčen, osredotočen na potrošnike, prožen in nediskriminatoren. Potrošnikom daje več pravic, hkrati pa ščiti ranljive stranke ter določa vloge in odgovornosti udeležencev na trgu.
Ključni element je zmožnost ponudnikov električne energije, da določijo svoje cene. To bo omejevalo izkrivljanje trga, privedlo do večje konkurence in znižalo maloprodajne cene. Hkrati je Svet EU zagotovil, da bodo ranljive stranke še naprej zaščitene, tako da bodo lahko države članice uporabile regulirane cene za ranljive gospodinjske odjemalce. Direktiva tudi državam članicam omogoča poseg v določanje cen za dobavo električne energije za druge gospodinjske odjemalce in mikropodjetja v prehodnem obdobju, da bi na ta način vzpostavile učinkovito konkurenco med dobavitelji in dosegle v celoti učinkovito tržno maloprodajno oblikovanje cen elektrike.
V prihodnosti bodo odjemalci lahko sodelovali na trgu kot aktivni odjemalci, direktiva pa jim zagotavlja, da imajo dostop do orodij za primerjavo cen električne energije, do pametnih števcev in do dinamičnih pogodb o cenah električne energije. Do leta 2026 bodo odjemalci dobavitelje električne energije lahko zamenjali v 24 urah. Direktiva o električni energiji določa tudi regulativni okvir za upravljavce prenosnih in distribucijskih omrežij.
Uredba o električni energiji pa spreminja pravila in načela notranjega trga z električno energijo, da bi zagotovila dobro delovanje, konkurenčnost in neizkrivljenost trga z električno energijo. Njen cilj je tudi podpira dekarbonizaciji energetskega sektorja v EU in odprava ovir za čezmejno trgovanje z električno energijo.
Nova pravila o odgovornosti za trgovanje in izravnavo zagotavljajo, da se lahko spremenljiva proizvodnja električne energije iz obnovljivih virov energije sprejme brez ustvarjanja diskriminatornih določb ali izkrivljanja trga.
Uredba določa pogoje, pod katerimi lahko države članice vzpostavijo mehanizme zmogljivosti in načela za njihovo ustanovitev. Namen teh mehanizmov je zagotoviti, da bo oskrba z električno energijo zadostna tudi v času največjega povpraševanja s plačilom sredstev za razpoložljivost. Mehanizmi pa morajo biti začasni in namenjeni obravnavanju morebitnih težav glede zadostnosti virov.
Uredba uvaja mejno vrednost emisij 550 gramov CO2 iz fosilnih goriv na kWh električne energije. Nove elektrarne, ki izpuščajo v okolje več emisij in začnejo komercialno proizvodnjo po začetku veljavnosti uredbe, ne bodo več mogle sodelovati v mehanizmih zmogljivosti. Obstoječe elektrarne, ki izpuščajo v okolje več kot 550 gramov CO2 iz fosilnih goriv na kWh in letno v povprečju 350 kilogramov CO2 na vgrajen kW, bodo lahko sodelovale v mehanizmih zmogljivosti do 1. julija 2025. Nova pravila bodo EU pomagala doseči podnebne cilje in obenem zaščititi varnost naložb zaradi klavzule prenosu za pogodbe o zmogljivosti, ki so bile sklenjene pred 31. decembrom 2019.
Ključni element je ustanovitev regionalnih koordinacijskih centrov, ki podpirajo regionalno usklajevanje sistemskih operaterjev prenosnih omrežij. Ti bodo nadomestili obstoječe regionalne koordinatorje varnosti, ki dobivajo dodatne naloge, povezane z delovanjem sistema, delovanjem trga in pripravljenostjo na tveganja. Uredba vzpostavlja tudi združenje sistemskih operaterjev distribucijskega omrežja na evropski ravni.
O obeh dosjejih bodo sedaj najprej razpravljali veleposlaniki držav članic EU, nato pa ju morata formalno potrditi še Evropski parlament in Svet EU.