Energetika

Posvet informatikov v energetiki pred vrati

V Portorožu bo 18. in 19. aprila potekalo tradicionalno posvetovanje informatikov v energetiki PIES 24, ki bo letos že šestnajstič. Rdeča nit letošnjega srečanja bodo oblačne storitve za kritično infrastrukturo, med preferenčnimi temami pa so še kibernetska varnost, digitalna transformacija  in arhitektura in upravljanje OT in IT omrežij.

Posvet informatikov v energetiki pred vrati

V dobi digitalizacije postaja vloga oblačnih storitev ključnega pomena tudi za podjetja kritične infrastrukture, ki se soočajo s hitro rastočimi kompleksnostmi in zahtevami za IT in OT. Te storitve prinašajo ogromen potencial, predvsem z vidika skalabilnosti in fleksibilnosti. Omogočajo hitro prilagajanje virov IT naraščajočim operativnim potrebam in zahtevam, kar je bistveno za sisteme, ki se morajo neprestano prilagajati in razvijati. Oblačne storitve prav tako zagotavljajo učinkovitejše upravljanje podatkov in analitiko, kar omogoča boljše odločanje skozi obdelavo in analizo podatkov, kar je vitalno za monitoring in upravljanje kompleksnih omrežij, kot so energetska.

S cenovnega vidika oblačne storitve zmanjšujejo potrebo po kapitalskih naložbah v infrastrukturo in znižujejo operativne stroške s plačilnimi modeli »plačaj, kolikor uporabljaš'« To prinaša znatne ekonomske prednosti, saj odpravlja potrebo po drago vzdrževani in nadgrajevani strojni opremi. Vendar pa oblačne storitve prinašajo tudi tveganja, še posebej s kibernetskega in nacionalno varnostnega vidika. Vprašanja glede varovanja podatkov, skladnosti z zakonodajo in zagotavljanje neprekinjenega delovanja so še posebej pereča. Vodilni ponudniki oblačnih storitev sicer vlagajo velika sredstva v varnostne ukrepe, ki so pogosto precej naprednejši od tistih, ki bi jih podjetje lahko vpeljalo samo. Kljub temu je ključno, da podjetja kritične infrastrukture natančno ocenijo svoje potrebe in tveganja ter izberejo oblačne rešitve, ki ustrezajo tako njihovim operativnim zahtevam kot tudi varnostnim standardom.

Udeleženci posveta bodo poleg prednosti oblačnih storitev spregovorili tudi o kibernetski varnosti ter strategijah za izboljšanje odpornosti električnih energetskih sistemov proti naravnim nesrečam, kibernetskim napadom in drugim grožnjam, digitalni transformaciji in posodabljanju omrežij ter novih tehnologijah in potrebah po usposabljanju za upravljanje in vzdrževanje vse bolj kompleksnega in digitaliziranega energetskega sistema ter oblikovanju omrežij oziroma komunikacijskih protokolov in najboljših praksah za zagotavljanje zanesljivosti in učinkovitosti v omrežjih OT in IT znotraj elektroenergetskega sektorja. Na posvetu bo veliko priložnosti tudi za mreženje, spoznavanje uspešnih projektov in izmenjavo idej. 

Celoten program posveta si lahko ogledate na www.pies.si. Vljudno vabljeni!

Brane Janjič
O avtorju