Okolje

Posvet o aktivnostih posameznih občin za boljše podnebje

V Hiši Evrope (Dunajska cesta 20, Ljubljana) bo v petek, 5. oktobra 2018, potekal strokovni posvet o podnebnih aktivnostih.
Posvet o aktivnostih posameznih občin za boljše podnebje

Posvet z naslovom »Načrtovanje, financiranje in izvajanje podnebnih ukrepov v občinah« bo potekal ob izidu Lokalnega semaforja podnebnih aktivnosti 2018. V okviru konvencije županov si je 25 slovenskih občin zastavilo ambiciozne cilje zmanjšanja emisij ogljikovega dioksida do leta 2020, ena občina pa tudi že za leto 2030.

Po besedah organizatorjev (IJS in drugi partnerji LIFE projekta Podnebna pot 2050) je posvet namenjen izmenjavi izkušenj in medsebojnemu spodbujanju občin za izvedbo ukrepov. Pozornost bodo namenili tudi finančnim spodbudam, ki so občinam na voljo za izvajanje ukrepov, energetskemu pogodbeništvu, preprečevanju energetske revščine, izkoriščanju obnovljivih virov energije v sistemih daljinskega ogrevanja. Spregovorili bodo tudi o sodelovanju v evropski in slovenski dolgoročni strategiji za nizke emisije, ki bosta pripravljeni do konca leta 2020.

Projekt LIFE Podnebna pot 2050 je namenjen spremljanju napredka in načrtovanju podnebnih ukrepov za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov na področjih stavb, prometa, industrije, kmetijstva, gozdarstva in odpadkov. Projekt gradi na razvoju in dopolnitvi obstoječega sistema za pripravo projekcij in spremljanju izvajanja ukrepov.

V okviru tega projekta so pripravili spletno aplikacijo Lokalni semafor podnebnih aktivnosti. Aplikacija, ki jo razvija Inštitut Jožef Stefan, omogoča spremljanje napredka in prikazuje, kako aktivne so posamezne občine pri izvajanju podnebnih ukrepov. Med ukrepi v aplikaciji spremljajo energetsko prenovo stavb, vpeljevanje ekološkega kmetovanja, ločevanje odpadkov, trajnostno mobilnost in druge. Spremljanje omogoča tudi izmenjavo dobrih rezultatov, idej in izkušenj z različnih področij med občinami, pojasnjuje IJS.