Energetika

Potratne navade se ne spreminjajo same od sebe

Danes obeležujemo svetovni dan varčevanja z energijo, ki je namenjen osveščanju o potrebi po zmanjšanju porabe energije z racionalnim in trajnostnim pristopom.
Potratne navade se ne spreminjajo same od sebe

Kot je med drugim pokazala zadnja raziskava energetske učinkovitosti Slovenije – REUS 2019, ki jo je spomladi izvedla agencija Informa Echo, je razmerje med ozaveščenimi (77 odstotkov) in neozaveščenimi (23 odstotkov) gospodinjstvi glede učinkovite rabe energije in obnovljivih virov energije enako kot pred dvema letoma (2017). Med ozaveščenimi gospodinjstvi pa so zabeležili znatno povečanje aktivnih gospodinjstev na račun skeptičnih gospodinjstev. Delež aktivnih ozaveščenih gospodinjstev se je v primerjavi z letom 2017 povečal z 38 na 55 odstotkov, delež skeptikov pa zmanjšal z 39 na 22 odstotkov Pri tem je zelo pomembno, da se tudi v gospodinjstvih povečuje ozaveščenost in predvsem učinkovito ravnanje z energijo. Tako o učinkoviti rabi energije razmišlja 82 odstotkov gospodinjstev, kar je manj kot pred dvema letoma. Podatke o učinkoviti rabi energije še vedno najpogosteje iščejo na spletu (93 odstotkov). Raziskava kaže, da je 41 odstotkov gospodinjstev že izvedlo sanacijo fasade, kar je več kot pred dvema letoma.

Glede na dosedanje trende pri rabi energije in z njimi povezanimi vplivi na podnebje in okolje je jasno, da zastavljenih energetskih in podnebnih ciljev ne bomo dosegli brez korenitih sprememb na vseh področjih rabe energije. Pri tem pa sta pomembna ozaveščenost in ravnanje, ki je pri večini rutinsko in pod vplivom navad, ki običajno niso skladne z ukrepi učinkovite raba energije.

Potratne navade se ne spreminjajo same od sebe. Pri njihovem spreminjanju smo lahko uspešni le, če smo opremljeni z razumevanjem in motivacijo, ki vplivata na našo pripravljenost, da spremembi ravnanja posvetimo določeno pozornost in čas. Kot pojasnjujejo v Informi Echo, so znanstvene študije pokazale, da se na pobude na področju varčevanja oziroma učinkovitega ravnanja z energijo odzove precej več ljudi, če ti razumejo zdravstvene in okoljske razloge za želeno spremembo. Vremenske razmere kot posledica klimatskih sprememb in predvsem onesnaženost zraka zaradi povečanega transporta zagotovo prispevajo k ozaveščanju in boljšemu razumevanju. Ko k temu dodamo še finančni vidik, lahko govorimo o bolj celovitem razumevanju.

Tudi za to bodo v agenciji Informa Echo v prihodnje še več pozornosti namenili ozaveščanju, ki je predpogoj za kakršne koli spremembe. Z učinkovitim ravnanjem z energijo namreč ustvarjamo niz pozitivnih učinkov, kot so prispevanje k obvladovanju podnebnih sprememb, zmanjšanje negativnih vplivov na okolje in zdravje, zmanjšanje potreb po umeščanju novih energetskih objektov v prostor in nenazadnje tudi izboljšanje kakovosti življenja ob hkratnem zmanjšanju stroškov za energijo.

Polona Bahun
O avtorju