Energetika

Potrjen 7,5 milijarde evrov vreden Sklad za pravični prehod

Sklad bo državam EU pomagal pri reševanju socialnih in ekonomskih posledic prehoda na podnebno nevtralnost.
Potrjen 7,5 milijarde evrov vreden Sklad za pravični prehod

Evropski parlament je včeraj potrdil 7,5 milijarde evrov vreden Sklad za pravični prehod, ki obsega 7,5 milijarde evrov iz večletnega finančnega okvira 2021–2027 in dodatnih 10 milijard evrov iz instrumenta EU za okrevanje. Do sredstev bodo upravičeni projekti, ki se bodo osredotočili na gospodarsko diverzifikacijo, preoblikovanje ali ustvarjanje novih delovnih mest ali pa prispevali k prehodu na trajnostno, podnebno nevtralno in krožno evropsko gospodarstvo.

Sredstva bodo namenjena pomoči pri iskanju zaposlitve, izpopolnjevanju in preusposabljanju ter aktivnemu vključevanje delavcev in iskalcev zaposlitve, ko se bo evropsko gospodarstvo preusmerilo v podnebno nevtralnost. Podpiral bo tudi mikropodjetja, podjetniške inkubatorje, univerze in javne raziskovalne ustanove ter naložbe v nove energetske tehnologije, energetsko učinkovitost in trajnostno lokalno mobilnost. Denarna podpora pa ne bo namenjena sežiganju odpadkov, razgradnji in gradnji jedrskih elektrarn in naložbam, povezanim s fosilnimi gorivi.

Države članice morajo v svojih načrtih za pravični prehod opredeliti ozemlja, ki jih bo prehod na podnebno nevtralnost, ter jim nameniti največ sredstev. Največ pozornosti je treba nameniti posebnim značilnostim otokov, otoških območij in najbolj oddaljenih regij.

Če se bodo sredstva sklada po 31. decembru 2024 povečala, bo sklad na pobudo evropskega parlamenta za države članice EU uvedel mehanizem za zeleno nagrajevanje. Ta sredstva bodo razdeljena med države članice, največji delež pa bodo dobile tiste, ki bodo najbolj uspešne pri zmanjšanju emisij toplogrednih plinov v industriji.

Dostop do sredstev sklada bo za države članice pogojen s sprejetjem zavez za doseganje podnebne nevtralnosti do leta 2050 na nacionalni ravni. Pred sprejetjem zavez bodo države članice upravičene le do 50 odstotkov dodeljenih sredstev.

Podjetja v finančnih težavah sredstva lahko pridobijo v skladu z začasnimi pravili EU o državni pomoči, uvedenimi za reševanje izjemnih okoliščin. Viri se lahko prenašajo iz drugih kohezijskih skladov. Delež sofinanciranja je določen na največ 85 odstotkov za manj razvite regije, 70 odstotkov za prehodne regije in 50 odstotkov za bolj razvite regije.

Uredbo mora sedaj uradno sprejeti še Svet EU, v veljavo pa bo stopila dvajseti dan po objavi v Uradnem listu EU.

Sklad za pravični prehod predstavlja prvi steber mehanizma pravičnega prehoda, ki je ključno orodje za podporo regijam, industrijam in delavcem, ki se bodo spoprijeli z največjimi izzivi pri izvajanju evropske zelene pogodbe. Začasni politični dogovor o skladu so zakonodajalci sicer dosegli 9. decembra lani.

Polona Bahun
O avtorju