Energetika

Poznavanje omrežja omogoča zmanjšanje posledic napadov

V sklopu projekta DEFENDER je ELES organiziral delavnico na temo simulacije delovanja omrežja.
Poznavanje omrežja omogoča zmanjšanje posledic napadov

Enodnevne delavnice, s poudarkom na odkrivanju najbolj ranljivih delov sistema, so se udeležili predstavniki partnerjev pri projektu iz Inštituta Jožef Stefan, Inštituta za korporativne varnostne študije in Univerze RWTH iz nemškega Aachna.

Osrednji namen srečanja je bila predstavitev orodij in metodologij, ki jih RWTH uporablja pri simulaciji različnih izrednih dogodkov na elektroenergetskem in telekomunikacijskem omrežju. Med drugim so predstavili simulator CPSS, ki analizira kibernetske, fizične in človeške vplive ter grožnje za kritično elektroenergetsko infrastrukturo. Njegova vloga je tudi predvideti najverjetnejše napade na najranljivejše dele infrastrukture in možne posledice, ki jih taki napadi lahko povzročijo. Simulator hkrati omogoča analizo učinkovitosti možnih sanacijskih ukrepov, ki so določeni po napadu.

Delovanje simulatorja je sestavljeno iz dveh faz: faze modeliranja in faze simulacije. Predstavniki družbe ELES so na delavnici v sklopu faze modeliranja omrežja predstavili topologijo Elesovega elektroenergetskega in telekomunikacijskega omrežja. V drugi fazi pa bo RWTH s simulacijo celovitega modela Elesovega sistema identificiral kritične točke, ki bi lahko predstavljale tveganje.
Udeleženci delavnice so ob koncu ugotovili, da napadov ni mogoče vedno preprečiti, vendar pa temeljito in vsestransko poznavanje omrežja omogoča uspešno zmanjšanje posledic in čimprejšnjo ponovno vzpostavitev nemotenega delovanja sistema.

Kot je znano, je cilj projekta DEFENDER vzpostavitev sistema ugotavljanja medsebojne odvisnosti ter implementacija podatkov, ki se generirajo na vseh ravneh in vrstah infrastrukture in storitev družbe ELES (TSO, kritična infrastruktura, kritične storitve). Na podlagi tega bo vzpostavljen model medsebojne odvisnosti podatkov, jih analizirati in vzpostaviti model kompleksnega reagiranja na dano situacijo z vključevanjem vseh dejavnikov družbe in vezanih deležnikov. Gre za večletni projekt, za katerega je ELES uspešno kandidiral za pridobitev evropskih sredstev.

Polona Bahun
O avtorju