Mineva deset let od ponovnega skupnega obratovanja prenosnega omrežja celinske Evrope.
Danes v Zagrebu poteka slovesnost ob deseti obletnici ponovne priključitve drugega sinhronega območja povezanih prenosnih elektroenergetskih omrežij JV Evrope k matičnemu območju povezanih prenosnih omrežij celinske Evrope. Svečanost sta pripravila hrvaški sistemski operater prenosnega omrežja HOPS in evropsko združenje sistemskih operaterjev prenosnih omrežij ENTSO-E. Uspešna pripojitev omrežij JV Evrope je natanko pred desetimi leti omogočila večjo zanesljivost oskrbe z električno energijo in varnost obratovanja elektroenergetskih omrežij vzhodne Evrope. Obenem je predstavljala prepotreben zagon pri vzpostavljanju svobodnega trga z električno energijo v regiji in s tem v celotni Evropi. Od tega so imeli korist tako domači trgovci z električno energijo kot posredno tudi domači odjemalci električne energije zaradi dostopa do cenejših trgov.
Povezava je omogočila sinhrono obratovanje celotnega evropskega prenosnega omrežja, vse od Lizbone do Aten. Ob začetku vojne v Jugoslaviji jeseni leta 1991 so bile namreč uničene glavne razdelilne transformatorske postaje in povezovalni daljnovodi med Hrvaško in Bosno in Hercegovino ter Srbijo in Črno goro, zaradi česar je enovit sinhroni sistem povezanih prenosnih omrežij celinske Evrope razpadel na dve ločeni sinhroni območji. V drugem območju so prenosna omrežja Srbije, Bolgarije, Grčije, Črne gore in Albanije povezano samostojno obratovala dolgih trinajst let, dokler niso obnovili uničenih objektov in omogočili ponovno priključitev k Evropi. V tem obdobju se je z njimi povezalo tudi prenosno omrežje Romunije.
Priprave na ponovno priključitev so zaradi zahtevnosti potekale skoraj tri leta pod vodstvom izvršne skupine strokovnjakov, v kateri je vidnejšo vlogo odigral ELES, saj mu je bilo poverjeno vodenje skupaj s hrvaškim sistemskim operaterjem. Skupina je uspešno nadzirala in usklajevala obnovitvena dela na uničenih objektih ter vodila organizacijsko tehnične priprave sistemskih operaterjev na ponovno priključitev. Zaradi zelo dobro zasnovanega programa postopnega vključevanja povezovalnih daljnovodov je priključevanje potekalo uspešno brez škodljivih vplivov na uporabnike v obeh sinhronih območjih. (pb)