Energetika

Pred Energetsko zbornico Slovenije še eno dinamično leto

V okviru Energetske zbornice Slovenije deluje šest sekcij, prav vse pa v letu 2022 pričakujejo še eno zahtevno leto, polno izzivov.

Pred Energetsko zbornico Slovenije še eno dinamično leto

Vodstva posameznih sekcij so se na začetku leta sestala z vodstvom Energetske zbornice in predstavila ključne cilje delovanja v tem letu.  Tako si bodo v Sekciji Eurelectric prizadevali za strukturiranje zakonodajnega svežnja Pripravljeni na 55 v interesu slovenske energetike na področju obnovljivih virov energije, učinkovite rabe energije, daljinskega ogrevanja, sheme za trgovanje z izpusti (EU ETS), pravičnega prehoda, državnih pomoči in pravične porazdelitve bremen med sektorji. V ospredju njihovega dela bodo tudi naloge povezane z vključitvijo Slovenije med upravičenke do sredstev Modernizacijskega sklada, spodbujanjem umeščanje OVE v prostor, prepoznavanjem vloge jedrske energije kot pomembnega stebra za doseganje podnebne nevtralnosti EU do leta 2050, uvrstitvijo zemeljskega plina kot ključnega energenta energetskega prehoda, ustrezno umestitvijo proizvodnje in rabe nizkoogljičnega in zelenega vodika ter sooblikovanjem dokončnih predlogov sprememb delovanja trga z energijo in trga ogljika po objavi podrobnejše analize delovanja trgov s strani Agencije za sodelovanje energetskih regulatorjev (ACER) in Evropskega organa za vrednostne papirje in trge (ESMA).

Pestro leto napovedujejo tudi v Sekciji za izmenjavo podatkov na energetskem trgu, katere delo bo letos osredotočeno na aktivnosti za zagotovitev učinkovitega in urejenega prehoda k uvrščanju negospodinjskih odjemalcev z močjo pod 43 kW v merjen odjem ter na priprave na nadaljnje širjenje nabora prevzemno-predajnih mest, ki se jih bo postopno vključevalo v merjen odjem. Ob tem bo sekcija tudi aktivno spremljala in se opredeljevala do prihajajočih novosti na energetskem trgu, saj se bo letos nadaljevalo sprejemanje področne zakonodaje za prenos zakonodajnih svežnjev »CEP« ter »Fit for 55«, kar prinaša številne novosti in prilagoditve (trg prožnosti in umeščanje neodvisnega agregatorja, prenova bilančnega obračuna, nove vloge na trgu: aktivni odjemalec, skupnosti in podobno.). 

Osrednja pozornost članov Sekcije Slovenskega združenja za energetsko ekonomiko bo letos namenjena ažuriranju in uresničevanju ciljev Manifesta energetske ekonomike, nadaljnje delo delovnih skupin v smeri mednarodnega sodelovanja, podpore mladim in razvoju upravljanja s človeškimi viri, uravnoteženja spolov in povezovanje z drugimi sekcijami, ki delujejo v okviru EZS ter podpornimi organizacijami in združenji. Predvidena je tudi izvedba tretje znanstvene konference pod okriljem Ekonomske fakultete Univerze v Ljubljani, in sicer predvidoma v tretjem tednu oktobra.

Rdeča nit aktivnosti Sekcije za daljinsko ogrevanje bo uresničevanje usmeritev Primerjalne študije podjetij daljinskega ogrevanja iz leta 2020. Transformacija energetskega zakona s prenosom evropskih direktiv je delno že izvedena in v tem delu Slovenijo čaka še implementacija na področje daljinskega ogrevanja (učinkovitost sistemov in povečanje deleža obnovljivih virov energije). Nadaljuje se tudi transformacija v delu energetskega zakona, pri čemer bosta ključna Zakon o oskrbi s toploto in Zakon o energetski politiki, hkrati pa bo v Sekciji pozornost namenjena tudi podzakonskim predpisom ter zakonskim spremembam na drugih področjih, povezanih z dejavnostjo sistemov daljinskega ogrevanja. Aktivnosti sekcije bodo usmerjene tudi v zagotavljanje možnosti koriščenja finančnih spodbud iz Načrta za okrevanje in odpornosti ter prehoda v zeleno gospodarstvo (večletni finančni okvir 2021–2027). 

Reševanje izzivov na številnih področjih čaka tudi Sekcijo za vprašanja dobaviteljev električne energije, pri čemer bo osrednja pozornost namenjena visokim cenam energije, zaradi katerih so nekateri dobavitelji že razglasili konec poslovanja oziroma prenehanje dobave energentov svojim odjemalcem.
V sodelovanju z Agencijo z energijo se bo nadaljevalo tudi iskanje odgovorov na vprašanja, povezana s stroški odstopanj oziroma stroški izravnave elektroenergetskega sistema Slovenije, določiti pa bo treba tudi pravila glede prijave voznih redov in finančne nevtralnosti dobaviteljev v primeru uvedbe modela neodvisnega agregatorja, pri čemer potekajo usklajevanja z Borzenom in Agencijo za energijo.

Delo Sekcije Slovenski nacionalni komite Svetovnega energetskega sveta pa bo usmerjeno predvsem v izmenjavo stališč in preučitev možnosti bolj tesne vključitve Ministrstva za infrastrukturo in drugih pristojnih organov v delovanje SNK WEC ter sodelovanje pri različnih projektih, ki jih izvaja krovna  organizacija in se nanašajo na spremljanje svetovnih energetskih trendov in scenarijev. Jeseni v Sekciji načrtujejo tudi organizacijo dogodka po objavi poročila WEC Trilemma Index Report 2022, v povezavi z aktualnim dogajanjem na področju energetike v Sloveniji.

Brane Janjič
O avtorju