Energetika

Pred vrati nov slovensko-japonski projekt

Projekt ne bo prinesel le koristi v obliki prihrankov lokalnim odjemalcem električne energije, ampak je pomemben za celotni elektroenergetski sistem.
Pred vrati nov slovensko-japonski projekt

S 1. decembrom bo na oskrbovanem območju Elektra Maribor, točneje v občinah, ki so priklopljene na RTP Breg (Starše, MO Ptuj – četrtna skupnost Breg-, Turnišče, Cirkulane, Videm, Podlehnik, Žetale, Hajdina, Majšperk, Makole in Kidričevo), stekel projekt Premakni porabo, ki se bo zaključil 30. novembra prihodnje leto.

Gospodinjstva in mali poslovni odjemalci na območju teh občin, ki so že v sistemu naprednega merjenja in, ki se bodo odločili za sodelovanje v projektu, bodo lahko z aktivnim upravljanjem porabe električne energije prihranili pri stroških za električno energijo, hkrati pa bo lokalnim društvom, klubom in neprofitnim organizacijam omogočeno, da pridobijo dodatna finančna nadomestila. Število mest za sodelujoče v projektu je omejeno na 1300 odjemalcev.

Kot dejal vodja projekta Premakni porabo Gregor Omahen iz Elesa, napredne tehnologije danes odjemalcem omogočajo preprost in učinkovit nadzor nad njihovo porabo električne energije. S tem lahko odjemalci uživajo enako ugodje ob nižjih računih za električno energijo. S sodelovanjem pri projektu lahko odjemalci prihranek pri njihovih stroških elektrike, hkrati pa s tem pripomorejo k učinkovitejšemu delovanju elektroenergetskega omrežja in s tem doprinesejo celotnemu elektroenergetskemu sistemu. Na takšen način se zmanjšajo tudi potrebe po novih investicijah, zato je projekt tudi okolju prijazna rešitev. Kot je še pojasnil, bo v oktobru in novembru potekalo pridobivanje in izbira 1300 sodelujočih odjemalcev, rezultati pa bodo po zaključku projekta uporabni na nacionalni ravni.

Projekt je del širšega projekta pametnih omrežij in pametnih skupnosti NEDO, v katerem so osnovni partnerji japonska agencija NEDO in njegov pooblaščeni izvajalec Hitachi ter družba ELES. Kot je povedal direktor Elesa mag. Aleksander Mervar, je NEDO nacionalni projekt, saj poteka po celotni državi in v skupnih aktivnostih združuje elektro operaterje, ponudnike naprednih rešitev, raziskovalne organizacije ter lokalne skupnosti. Rezultat projekta bo napredna infrastruktura, ki bo slovenskim elektro operaterjem pomagala izpolnjevati njihovo poslanstvo in pričakovane zahteve okolja po naprednih tehnologijah, izboljšati kakovost storitev za odjemalce z uporabo trajnostnih, okolju prijaznih rešitev.

Pomen projekta je večplasten

Ključno vlogo kot partner pri izvajanju projekta ima Elektro Maribor in po besedah predsednika uprave družbe mag. Borisa Soviča, je energetika na prelomni točki, ko osrednjo vlogo dobiva aktivni odjemalec, ki bo stimuliran za to, da bo prilagajal svoj odjem. Zato Elektro Maribor za svoje odjemalce intenzivno gradi bolj robustna in pametna omrežja. V sodobnih trajnostnih energetskih strategijah ima osrednjo vlogo prilagajanje odjema, zato je projekt še posebej pomemben. Projekt pa po njegovih besedah govori tudi o tesnem sodelovanju med elektro operaterji, saj nove razmere v energetiki zahtevajo sodelovanje, podiranje meja, nove pristope in nove rešitve. Na območju RTP Breg je namreč inštaliranih 16,61 MW razpršenih virov, ki prispevajo 21 odstotkov potrebne energije. Na območju RTP Breg je tudi že več kot 70 odstotkov merilnih mest vključenih v sistem naprednega merjenja, hkrati pa imata na tem območju dve tretjini odjemalcev še vedno eno tarifno merjenje. Vključitev v projekt za odjemalca pomeni, da bo ob primernem ravnanju lahko imel učinkovit lasten nadzor nad odjemom električne energije, ob enakem ugodju in nižjih stroških.

Direktorica Agencije za energijo mag. Duška Godina je poudarila širši pomen projekta, ki je eden izmed dveh kvalificiranih pilotnih projektov na področju pametnih omrežij, ki jim je agencija odobrila uporabo kritične konične omrežninske tarife. V projektu bodo tudi najmanjši odjemalci prilagajali svoj odjem in pomagali izvajalcu nalog operaterja distribucijskega omrežja Elektro Maribor pri zmanjševanju koničnih obremenitev v omrežju, s čemer se zagotavlja večja izkoriščenost obstoječe infrastrukture in zmanjšanje energetskega odtisa. Z vključitvijo Elesa v projekt pa lahko pričakujemo koristi tudi na področju konkurenčnejšega zagotavljanja sekundarne rezerve, ki vpliva na stabilnost celotnega energetskega sistema. Projekt je torej zastavljen celovito in čeprav je v svoji izvedbi lokalne narave bo lahko imel vpliv na zagotovitev spodbudnega regulativnega okolja, ki bo omogočil učinkovito uvajanje pametnih omrežij, razvoj novih tržnih storitev in s tem aktivno sodelovanje odjemalcev na trgu. Slednji bodo s svojo aktivnostjo vplivali ne samo na zniževanje stroškov temveč tudi na doseganje podnebno okoljskih ciljev in s tem širših družbenih koristi.

Za uvajanje najnovejših tehnoloških rešitev bosta poskrbeli podjetji Hitachi in Solvera Lynx ter druga slovenska podjetja, ponudniki tehnoloških rešitev in raziskovalne organizacije, kot je EIMV. V lokalnem okolju sodelujeta tehnološko podjetje TECES in lokalna energetska agentura spodnje Podravje LEA. Ambasador projekta pa je naš najuspešnejši boksar Dejan Zavec.

Polona Bahun
O avtorju