V petek zvečer je v DZ potekala druga obravnava predloga novega Energetskega zakona (EZ-1).
Novembra je odbor DZ za infrastrukturo in prostor najprej pripravil javno predstavitev mnenj, ki je skupaj s prvo obravnavo predloga novega EZ-1, prinesla številne amandmaje na člene zakona. Sledila so intenzivna usklajevanja ekipe pristojnega ministrstva z zakonodajno službo DZ ter vlagateljev amandmajev iz poslanske skupine SDS in poslancev koalicije v okviru sestankov na odboru za infrastrukturo in prostor. Veliko vloženih amandmajev je bilo v večji meri upoštevanih in posledično so bili dopolnjeni ustrezni členi zakona.
Za drugo obravnavo je ostalo odprtih 31 členov, na katere je bilo vloženo skupaj 41 amandmajev. Od tega je bilo 31 amandmanjev predlaganih s strani poslanske skupine SDS, preostalih deset pa s strani poslancev koalicije.
Največ časa je bilo namenjenega razpravi o lokalnem energetskem konceptu, energetskem dovoljenju za proizvodne zmogljivosti, pogojem za izvajanje dejavnosti distribucijskega operaterja električne energije, energetski izkaznici stavb, pregledu klimatskih sistemov, pregledu ogrevalnih sistemov, licenci neodvisnega strokovnjaka, sestavi in delovanju sveta Agencije za energijo ter lastninski pravici ali služnosti v javno korist.
Po razpravi je sledilo glasovanje za posamezne amandmaje. Sprejetih je bilo vseh deset amandmajev, ki so jih skupaj predlagali poslanci koalicije. Ostalih 31 amandmajev, ki jih je predlagala poslanska skupina SDS, pri glasovanju ni dobilo potrebne večine za sprejetje.
Zadnja, tretja obravnava predloga zakona po rednem postopku je predvidena v januarju 2014.
S sprejetjem tega zakona bomo v Sloveniji dobili nov sistemski zakon, ki bo nadomestil obstoječo zakonodajo na tem področju. Z njim se v našo zakonodajo prenaša deset evropskih direktiv in se določajo potrebni elementi za izvajanje Uredb EU.
Trenutno še veljavni energetski zakon je bil do danes spremenjen že petkrat, zato je postajal nepregleden in ni več dopuščal nadaljnjih novelacij z namenom prilagoditve našega pravnega reda evropskemu. Nov zakon bo v celoti prenesel evropsko zakonodajo na področju trga z energijo, energetske učinkovitosti in obnovljivih virov energije v nacionalni pravni red, povečal preglednost pravne ureditve na tem področju in tudi izpolnil odločbo Ustavnega sodišča iz leta 2011. Hkrati pa se bomo s tem izognili tudi grožnji po plačilu visoke kazni zaradi neprenosa evropske zakonodaje v slovensko.
Na področju energetske politike pa zakon uvaja nove strateške dokumente, kot so Energetski koncept Slovenije in Državni razvojni energetski načrt. S temi dokumenti se bomo pregledneje in lažje odločali o prihodnjem razvoju energetskega sektorja v državi. (pb)