Združenje ZENS je v začetku tedna v Kranju predstavilo pobudo za ustanovitev energetsko neodvisne regije Gorenjske in Posočja.
Na javni predstavitvi, ki jo je Združenje za energetsko neodvisnost Slovenije (ZENS) izvedlo 8. septembra v sejni dvorani Mestne občine Kranj, so bili navzoči predstavniki potencialnih občin za ustanovitev omenjene regije, ter predstavniki Deželne vlade iz avstrijske Koroške.
Kot so sporočili iz ZENS-a, je udeležence srečanja pozdravil Mohor Bogataj, župan Mestne občine Kranj. V nagovoru je poudaril zbližanje obeh sosednjih regij, katere sicer loči državna meja.
Božo Dukić, vodja projekta energetske neodvisnosti iz ZENS-a, je predstavil pobudo, ki so jo že prej posredovali županom. Poudaril je predvsem, da prihaja čas opustitve rabe fosilnih energentov in začetek obdobja rabe domačih trajnih in obnovljivih energetskih virov. Že sprejete državne obveze vodijo celotno državo Slovenijo v prijaznejše okolje. Te obveze so tudi temelj za prehod v neodvisno energetsko regijo.
Nadalje je Dukić poudaril, da menjava energetskega vira pomeni istočasno tudi zmanjševanje letnih obratovalnih stroškov za potrebe ogrevanja in pripravo tople sanitarne vode. To pomeni sprva pokrivanje investicijskih izdatkov, po njihovem pokritju pa so ta sredstva namenjena drugim projektom za izboljšanje našega življenja. To je dolgotrajni proces, kar je značilnost za energetske projekte. Drugi del projekta pa je namenjen elektromobilnosti in našemu prehodu na drugačne navade v transportu.
Prehod na trajne energetske vire na avstrijskem Koroškem
V nadaljevanju je minister za trajnostni razvoj Koroške deželne vlade Rolf Holub skupaj z vodjem projekta dr. Štefanom Merkačem predstavil razvojno pot njihovega projekta. Kot sta pojasnila, je izhodišče projekta letni izdatek za plačilo fosilnih energentov izven dežele v letni višini 1 milijarde evrov. S prehodom na domače trajne energetske vire, bodo ta sredstva na voljo samo na območju Koroške dežele, namenjena pa bodo pospeševanju rabe domačih trajnih in obnovljivih energetskih virov.
Del teh sredstev bo tako namenjen tudi pospeševanju kmetijske proizvodnje in utrjevanju potrebne servisne dejavnosti. Postopek promocije energetsko neodvisne regije so začeli s seznanjenjem vseh prebivalcev Koroške dežele po naseljih in vseh njihovih občinah. Po tej promociji so bili na dvodomni način v Koroški deželni vladi sprejeti vsi potrebni sklepi za prehod v energetsko neodvisnost. Ta zgodba se je začela odvijati na pobudo okoljevarstvenih organizacij, potem je to pobudo povzela Koroška deželna vlada. Sedaj so se lotili izvedbenega projekta in izdelave finančne konstrukcije.
Svoje poglede na predstavljeni projekt sta podala tudi predstavnika lokalnih energetskih agencij LEAG in GOLEA. Zatem pa je mag. Bojan Luskovec, direktor družbe Elektro Gorenjska, predstavil njihov prispevek k elektro mobilnosti.
Kot so še sporočili iz ZENS-a, je Andrej Pečjak, prepoznaven kot navdušenec električne mobilnosti, ob koncu predstavitvenega srečanja opozoril na nujnost pristopa k postavitvi poenotenih elektro polnilnic po celi Sloveniji. Posebej je poudaril, da je to potrebno najprej izvesti v turističnih krajih, če želimo še naprej razvijati turistično dejavnost. (mj)