Fakulteta za energetiko Univerze v Mariboru (FE UM) je proti koncu leta 2018 uspešno zaključila projekt ERASMUS + Back to nature.
Zaključna konferenca projekta »Back to nature« (Nazaj k naravi - razvoj eksperimentalne in inovativne pedagogike za osnovne šole) je potekala novembra 2018 v Veliki Kaniži na Madžarskem.
Po sporočilu uresničevalcev projekta so bili na konferenci predstavljeni intelektualni dosežki projekta »Back to nature«, kot tudi vloga osnovnih šol, Univerz in nevladnih organizaciji pri poučevanju okoljske vzgoje.
Mednarodni projekt »ERASMUS + Back to nature«, v okviru katerega so sodelovali tudi partnerji iz Madžarske in Romunije, predstavlja inovativno, na ključnih kompetencah temelječe učno gradivo za okoljsko vzgojo. Gre za izdelavo učnega gradiva za učitelje, s pomočjo katerega lahko izboljšajo ključne kompetence osnovnošolcev, poglobijo pa tudi njihova dosedanja znanja o okoljski vzgoji in trajnostnem razvoju.
Na podlagi rezultatov analize pripravili priročnik
»Glavni prispevek projekta je analiza, ki temelji na pregledu obstoječih znanj učencev in učiteljev iz partnerskih držav, o osnovah okoljske vzgoje in njene vloge v šolskih predmetih. Rezultati analize so bili ključni element za pripravo materialov za poučevanje, realiziranih v obliki priročnika, razdeljenega na tri vsebinske sklope: teoretični in metodološki del ter skop z učnimi načrti,« so pojasnili v sporočilu za javnost.
Na zaključni konferenci je po predstavitvi rezultatov projekta sledila predstavitev vlog osnovnih šol, Univerz in nevladnih organizacij glede poučevanja okoljske vzgoje. O vlogi osnovnih šol je spregovoril predstavnik »Scoala Gimnaziala - Szentivani Mihaly« iz kraja Galesti v Romuniji. Vlogo Univerz je predstavila predstavnica iz »Soós Ernő Watertecnological Research and Development Centre« iz Romunije. Vlogo nevladnih organizacij pa je predstavil govorec iz »Kaán Károly Environmental Association«.