EU bo za raziskave in inovacije v prihodnjem letu namenila kar 8,5 milijarde evrov.
Evropska komisija je danes predstavila posodobljen delovni program za leto 2017 za Obzorje 2020, program EU za raziskave in inovacije. V prihodnjem letu bo tako v okviru programa za raziskave in inovacije na voljo kar 8,5 milijarde evrov, komisija pa je pripravila tudi nekaj novosti, s katerimi želijo še bolj spodbuditi izmenjavo znanja.
Tako je pomembna novost uvedba odprtih raziskovalnih podatkov v vseh razpisih. Vsi projekti, ki bodo financirani iz programa Obzorje 2020, bodo morali zagotoviti brezplačen spletni dostop do znanstvenih podatkov, kar bo povečalo konkurenčnost ter pospešilo inovacije in sodelovanje. Med novostmi je tudi odziv na aktualne razmere z okrepitvijo raziskav migracij. Povečana sredstva bodo tako namenjena raziskavam za boljše razumevanje migracij in hkrati za razvoj učinkovitih politik za upravljanje pritoka ljudi in vključevanja migrantov v družbo in gospodarstvo.
Delovni program Obzorja 2020 za leto 2017 je usklajen z desetimi prednostnimi nalogami Evropske komisije, v sedmih letih pa bo program s skupnim proračunom 77 milijard evrov podprl številne medsektorske pobude: industrija 2020 v krožnem gospodarstvu za razvoj močnega in trajnostnega gospodarstva (325 milijonov evrov), zelena vozila (133 milijonov evrov), pametna in trajnostna mesta za boljše vključevanje okoljskih, prometnih, energetskih in digitalnih omrežij v urbana okolja (115 milijonov evrov), tehnologije in standardi za samodejno vožnjo (več kot 50 milijonov evrov) ter internet stvari za spodbujanje prevzemanja digitalnih tehnologij v Evropi (37 milijonov evrov). Eno ključnih področij je tudi krepitev energetske unije v smeri zagotavljanja nemotene in kakovostne ter okolju prijazne energetske oskrbe. V okviru teh prizadevanj bo posebna pozornost namenjena oskrbi z vodo (10 milijonov evrov), s hrano (280 milijonov evrov) ter razvoju nove generacije baterij za uporabo v prometu (20 milijonov evrov) in hranilnikov (84 milijonov evrov).
Novi delovni program povečuje tudi podporo za vrhunsko odličnost v raziskavah; najboljši znanstveniki bodo za svoje delo skupaj prejeli 1,8 milijarde evrov nepovratnih sredstev, kar je najvišji letni proračun od začetka delovanja Evropskega raziskovalnega sveta leta 2007.