Evropska komisija je predstavlja sveženj ukrepov z naslovom Čista energija za vse Evropejce – sprostitev možnosti Evrope za gospodarsko rast.
Glavni namen tega svežnja je, da bo z ukrepi Evropa še naprej ostala konkurenčna na svetovnih trgih energije, ki se spreminjajo zaradi prehoda na čisto energijo. Komisija namreč želi, da se Evropa ne bi samo prilagodila prehodu na čisto energijo, temveč da bi pri njem prevzela vodilno vlogo. Zato se je EU zavezala, da bo do leta 2030 zmanjšala emisije CO2 za najmanj 40 odstotkov, hkrati pa modernizirala gospodarstvo EU ter zagotovila delovna mesta in gospodarsko rast za vse evropske državljane. Trije glavni cilji predstavljenih predlogov so: postaviti energetsko učinkovitost na prvo mesto, prevzeti vodilno vlogo v energiji iz obnovljivih virov v svetovnem merilu in zagotoviti pošteno obravnavo odjemalcev.
Zakonodajni predlogi zadevajo energetsko učinkovitost, energijo iz obnovljivih virov, zasnovo trga električne energije, zanesljivost oskrbe z električno energijo in nova pravila za upravljanje energetske unije. Komisija poleg njih predlaga novo usmeritev okoljsko primerne zasnove ter strategijo za povezano in avtomatizirano mobilnost.
Predlogi komisije jasno kažejo, da je prehod na čisto energijo rastoči sektor prihodnosti, torej priložnost za pametne vlagatelje. Naložbe v čiste energetske vire so v letu 2015 znašale nad 300 milijard evrov. EU ima možnost, da z dosežki naše politike na področju raziskav, razvoja in inovacij ta prehod spremeni v konkretno priložnost za industrijo. Ob dodatnih 177 milijardah evrov javnih in zasebnih naložb na leto od leta 2021 lahko s tem svežnjem Evropa doseže eno-odstotno rast BDP v naslednjem desetletju in ustvari 900 tisoč novih delovnih mest.
Sveženj zajema tudi ukrepe za pospeševanje inovacij na področju čiste energije in obnovo zgradb v Evropi. V njem so tudi ukrepi za spodbujanje javnih in zasebnih naložb, spodbujanje konkurenčnosti industrije ter blažitev družbenih učinkov prehoda na čisto energijo. Preučujejo tudi, kako bi EU ohranila vodilno vlogo na področju tehnologij in storitev za čisto energijo, s katero bi pomagala tretjim državam, da bi dosegle cilje svojih politik.
Odjemalci, ki so dejavni in osrednji akterji na energetskih trgih prihodnosti, bodo v prihodnje povsod po EU imeli na izbiro več možnosti dobave, dostop do zanesljivih orodij za primerjavo cen energije in možnost za proizvodnjo lastne električne energije. Zaradi večje preglednosti in boljšega pravnega urejanja bo civilna družba lahko dejavneje sodelovala v energetskem sistemu in se odzivala na cenovne signale. Več ukrepov v paketu pa je namenjeno tudi zaščiti najranljivejših odjemalcev.
V okviru svežnja je komisija objavila tudi končno poročilo o sektorski preiskavi mehanizmov električne zmogljivosti. Ta ugotavlja, da države članice EU pred uvedbo mehanizmov električne zmogljivosti pogosto niso ustrezno ocenile potrebe po njih. Poleg tega veliko držav članic še vedno ne izvaja tržnih reform, ki so nujne za zagotovitev zanesljivosti oskrbe. V primeru potrebe po mehanizmu električne zmogljivosti poročilo državam članicam podaja praktične smernice o tem, kateri mehanizmi električne zmogljivosti bi lahko bili najbolj primerni za rešitev ugotovljenih težav. Komisija bo zaradi mnogih odkritih pomanjkljivosti številnih obstoječih mehanizmov električne zmogljivosti še naprej sodelovala z državami EU. Njena pomoč bo namenjena predvsem temu, da se sheme uskladijo s pravili o državni pomoči. Poleg tega bodo vsakršni novi načrti držav članic za uvedbo mehanizmov električne zmogljivosti ocenjeni na osnovi spoznanj iz sektorske preiskave.
Podpredsednik komisije in evropski komisar za energetsko unijo Maroš Šefčovič je ob predstavitvi svežnja dejal, da bo ta spodbudil prehod na čisto energijo z modernizacijo evropskega gospodarstva. Evropa je bila v zadnjih letih na čelu podnebnih ukrepov v svetovnem merilu, zdaj pa daje zgled z ustvarjanjem pogojev za trajnostna delovna mesta, rast in naložbe. Predlogi zadevajo vse sektorje, povezane s čisto energijo: raziskave in inovacije, znanja in spretnosti, zgradbe, industrija, promet, digitalne storitve, finance in druge. Poudaril je, da bodo s temi ukrepi vsi evropski odjemalci in podjetja lahko kar najbolje izkoristili prehod na čisto energijo.
Komisar za podnebne ukrepe in energijo Miguel Arias Cañete pa je povedal, da so predstavljeni predlogi močna spodbuda trgu za nove tehnologije, ustvarjajo ustrezne pogoje za vlagatelje, krepijo položaj odjemalcev, omogočajo boljše delovanje trgov energije in so v pomoč pri doseganju podnebnih ciljev. Še posebej ponosen je na zavezujoči 30-odstotni cilj energetske učinkovitosti, saj bo Evropa z njim manj odvisna od uvoza energije, ustvarjala bo nova delovna mesta in še bolj zmanjšala emisije. Izpostavil je še, da je Evropa tik pred revolucijo na področju čiste energije in ji tudi tu, podobno kot v Parizu, uspe le s sodelovanjem. Po njegovem mnenju je komisija s temi predlogi utrla pot h konkurenčnejšemu, sodobnejšemu in čistejšemu energetskemu sistemu. Zdaj pa evropska komisija računa na to, da ga bodo Evropski parlament in države članice uresničili.